Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
31 Ağustos 2019, 21:09
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1351

Kurban Bayramında Ne Yaparız?

Kurban Bayramında Ne Yaparız?

Kurban bayramı, hicri takvime göre zilhicce ayının 10. Gününden itibaren dört gün olarak kutlanan dini bir bayramdır. Müslümanlar için önemli bayramlardan biridir.

Kurban bayramında öncelikle erkeklerin bayram namazına gitmesiyle birlikte başlar. Sonrasında ise maddi durumu kurban kesmeye yeten kişiler, kurban keser ve sonrasında ise kesilen kurban paylara bölünerek bir kısmı maddi durumu kurban kesmeye yetmeyen kişilere dağıtılır. Zaten genellikle bayramın ilk günü kurban kesme, kurbanı bölme ve dağıtma şeklinde geçer. Kurban kısmı bittikten sonra da akraba ziyaretleri yapılır. Ve tüm Müslümanlar kurban bayramı vesilesiyle toplanıp birlikte vakit geçirirler. Çocuklar ise bayramı en coşku ile geçirenlerden olurlar. Çünkü bayramlarda ailelerin toplanmasıyla birlikte ailedeki tüm çocuklar da bir araya gelirler.

Kısacası kurban bayramında insanlar paylaşma ve dayanışma duygularının en yoğun yaşandığı dini bayramlardan biri olma özelliğine sahiptir. Her bayramda olduğu gibi kurban bayramında da insanlar bayramlaşır ve küs olan kişiler bayram vesilesiyle barışırlar. Bu yönüyle hem dini hem de kültürel açıdan çok önemli bir yere sahiptir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Bayramının Önemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.