Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
31 Ağustos 2019, 21:05
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

Kurban bayramının önemi nedir?

Kurban bayramının önemi nedir?

Kurban bayramı, ay yılı esas alınan hicri takviminin on iki ayından biri olan zilhicce ayının 10. Gününden itibaren dört gün olarak kutlanan dini bir bayramdır. Kurban bayramı ise ramazan bayramı bir diğer ismi ile şeker bayramından iki ay sonra kutlanan bir bayramdır. Müslümanlar için önemli bayramlardan biridir.

Bu bayramda maddi durumu iyi olan kişiler Allah’ın rızasını kazanmak ve onun sevap kazanmak için kurban keserler. Kurban bayramı hem toplum hayatını hem de kişinin kendi belliğini terbiye etmesi açısından bir çok açıdan önemi var.

Bu bayram vesilesiyle evine at girmeyen kişiler kurban etinden nasiplenirler. Yani maddi anlamda bir dayanışma söz konusu olur. Bununla birlikte akraba ziyaretleri gerçekleştirilir. Uzun zamandır birbirini görmeyen akrabalar bayram vesileyle birbirleriyle oturup birlikte zaman geçirirler. Yani kurban bayramı için toplumsal olarak bir birliktelik ve dayanışma günü dersek yanlış olmaz. Bu sebeple de her Müslümanın kurban bayramında üstüne düşeni yerine getirmesi ve gelecek kuşaklar için bu geleneği sürdürmesi gerekir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Kurban Bayramında Kurban Kesilince Ne Söylenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.