Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Mekke’den Medine’ye Hicret Hangi Yılda Gerçekleşmiştir?

Hicret Ne Zaman Gerçekleşti Kısaca

Hicret Ne Zaman Oldu?

Allah’ın emri üzerine Peygamber efendimiz, Mekke şehrinden Medine şehrine Müslümanlarla birlikte göç etmiştir. Bu göçe verilen isim ise hicrettir. Hicret, ay yılı esas alınarak düzenlenen hicri takvime göre muharrem ayının ilk gecesidir.

Bir diğer deyişle Mekke şehrinden Medine şehrine Hicret, hicri takvime göre hicri yılbaşıdır. Günümüzde ise ülkemizde hicri takvim değil de miladi takvim kullanılmaktadır. Hicri takvim ise ülkemizde sadece dini günlerin belirlenmesi için kullanılmaktadır.

Ay yılı baz alınan ve Hz. İsa peygamberin doğduğu günü başlangıç alan takvim ise miladi takvimdir. Ve ülkemizde her vatandaş tüm işlerini miladi takvime göre ayarlamaktadır. Mekke şehrinden Medine şehrine Hicret yılı ise miladi takvime göre 15 mayıs  622 tarihine denk gelmektedir. Bu iki takvimde Mekke şehrinden Medine şehrine yapılan hicret günün farklı günlere denk gelmesini sebebi ise takvim farklılığıdır.

Sonuçta hicri takvim ay yılı baz alınarak hazırlanırken miladi takvim güneş yılı esas alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca bu iki takvim arasındaki bir diğer fark ise başlangıç tariflerinin farklı olmasıdır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Unutarak Su İçmek Orucu Bozar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.