Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
22 Temmuz 2020, 9:03
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

Oruç Nasıl Tutulur?

Oruç Nasıl Tutulur?

İslamın şartlarından biri olan Oruç, Ramazan ayında tutulan farz orucu temsil eder. Ramazan ayında ergenliğe girmiş herkes oruç tutmakla yükümlüdür (Allah’ın izin verdiği özürler haricinde hastalık vb.). Ramazan ayı geldiği zaman orucumuzu en doğru bir şekilde tutmalı ve eda etmeliyiz. Oruç tutmak için doğru bilgileri edinmeli ve en düzgün şekilde yapmalıyız. Oruç tutulmaya başlandığı anda insanlar kötülüklerden arınır ve kendini kötülükten alıkoyar. Oruca başlamadan önce bazı şeyleri yerine getirmeliyiz. Bunları oluş sırasına göre şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İmsak vaktinden 1, 1,5 saat önceden uyanıp sahur yapmak. (Kahvaltılık yiyecek yemek.) Sahuru yapmak farz değildir ancak peygamber efendimizin çok az terk ettiği sünnetlerdendir. Ayrıca sahur yapmadan oruç tutmak oldukça zordur.
  • İmsak vakti girdiği zaman yiyip-içmek kesilir ve niyet edilir. Niyet şu şekilde edilebilir: Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna, Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucu tutmaya/eda etmeye. Niyeti yalnızca imsak vaktinde yapmak gerekmek sahurumuzu yaptıktan sonra uyumadan öncede niyet getirilebilir. Niyet etmek söz ile söylenmesi gerekmez niyet kalben getirilmeli ve dil ile söylenmesi sünnettir. Mesela sahurdan sonra niyet etmeden uyuduysanız bu problem değil çünkü sahura yarın ki ramazan orucunu eda etmek için kalkıyorsunuz ve bunu kalbinizden geçiriyorsunuz böylece şartı yerine getirmiş olursunuz.
  • Gün içerisinde sakız, sigara, yemek, su gibi şeyler kesinlikle tüketilemez, tüketilmesi orucu bozar ve bozan kişinin kaza etmesi gerekir. Kazaya bırakan birisinin çok büyük bir günah işlemesinin yanı sıra bunun kefareti için ard arda 60 gün oruç tutması gerekmektedir.
  • İftar vakti yani akşam ezanının okunmasıyla ramazan orucu açılır ve yemekler yenir, içecekler içilir. Yeme, içme imsak vaktine kadar serbest bırakılır. Bu son adımdan sonra bütün maddeler baştan tekrarlanır ve ramazan ayı boyunca bu böyle devam eder.

Yaklaşan Ramazan ayında insanlarımıza Allah’tan kolaylık diliyorum.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Neden yüksek puanlı lise tercih edilmelidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.