Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
22 Ocak 2020, 12:03
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Osmanlı İmparatorluğunun Altın Çağı

Kanuni-Sultan-Süleyman

Osmanlı İmparatorluğunun Altın Çağı

Kanuni Sultan Süleyman Zamanı

 

Osmanlı İmparatorluğunun altın çağı hangi devirde yaşandı desem herhalde hepiniz Kanuni Sultan Süleyman dersiniz. Haklıda sayılırdınız çünkü Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı İmparatorluğu dünyada sözü geçen tek devletti. Osmanlı İmparatorluğunun 10. padişahı, 89. İslam halifesi adaletiyle dünyaya nam salmış Kanuni Sultan Süleyman  zamanında adeta musluklardan altın akarcasına bolluk yaşanmıştır. Yükselme Devrinin son padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman, adaleti o kadar şaşmazdı ki adaletin yerine gelmesi için oğlunu idam ettirmiştir.

Tahta geçtiği günden beri adeta attan inmemiş ve sürekli fetihler yapan Kanuni Sultan Süleyman Han, Mohaç Meydan Muharebesinde 150-200 binlik bir orduyu 2 saat içerisinde yok ederek “En kısa süren meydan muharebesi” olarak adını tarihe altın harflerle geçirmiştir.

Belgrad’ın Fethi, Rodos Adasının Fethi, Mohaç Meydan Muharebesi, I. Viyana Kuşatması, Alman Seferi, Irakeyn Seferi, Korfu Seferi, Boğdan Seferi, Budin Kuşatması, Estergon Kuşatması, Nahcivan Seferi ve ölüm döşeğindeyken çıktığı Zigetvar Seferi gibi bir çok başarılı ve yok denilebilecek kadarda başarısızlıkla sonuçlanan sefere çıkmıştır.

Yükselme Devrinin son padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar Seferi sırasında vefat etmiş ve seferden sonra tahta tek varisi olan II. Selim geçerek duraklama dönemini başlatmıştır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Trafikte Hız Kurallarına Uymanın Önemi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.