Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
2 Eylül 2019, 12:09
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1349

Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti’ne Etkisi İle İlgili Bilgi

Sanayi İnkılabının Osmanlı Devleti’ne Etkisi İle İlgili Bilgi

Sanayi inkılabı bir diğer ismi ile sanayi devrimi Avrupa’da 18. Yüzyılın sonlarına doğru meydana gelen ve yeni buluşların üretime olan olumlu etkisidir. Yani sanayi devremi ile buhar gücü ile çalışan makinalar icad edilmiştir. Böylece üretimde insan gücü yerine makine gücü kullanılmaya başlanmıştır. Böylece üretimde seri üretim meydana gelmiştir.

Önceden bir ürünü üretmek için uzun süre el emeği ile yapılan ürünler sanayi devrimi sayesinde çok daha hızlı ve masrafsız olarak üretilmeye başlanmıştır. Sanayi devrimi Avrupa da olumlu etkiler meydana getirirken Osmanlı devletinde zararlı sonuçlar çıkmasına yol açmıştır. Çünkü Osmanlı devletinde halk el emeği ile üretim yaparken Avrupa da makinalar sayesinde çok daha hızlı üretilmekteydi.

Belli bir süre sonra ise Avrupa’da kolay ve masrafı az olarak üretilen ürünler Osmanlı devletine satılmaya başlanmıştır. Halk da daha ucuz olan Avrupa ürünlerine yönelince ülke içindeki esnaflar zarar görmeye başlamıştır. Sanayi devrimi Osmanlı devletinin içinde esnaflara ve halka zarar verilmiştir.

Böylece Osmanlı devletinin ticaret dengesini bozmuştur. Birçok insanın işsiz kalmasına ve ülkede ekonomik bunalım oluşturmuştur.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Dört Halife Hakkında Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.