Cevap Yaz
15 Ağustos 2022, 15:47 - Sena Yazdı

Tarihteki En Önemli Buluşlar Nelerdir?

Tarihte Gerçekleşen En Önemli Buluşlar Nelerdir?

  1. Çocuk Felci Aşısı
  2. Yazı
  3. Kağıt
  4. Para
  5. Elektrik
  6. Telgraf
  7. Anestezi
  8. Tekerlek

Tarihteki En Önemli Buluşlar Nelerdir

Buluşlar, ihtiyaçlardan doğan ve bunların çözümü için birden fazla denemeler sonucunda tasarlanmaktadır. Günümüze kadar binlerce buluş yapılmıştır. Bu buluşlardan en önemlileri olarak bilinen 10 buluşu açıklayacağız;

Çocuk Felci Aşısı: Çocuk felci aşısını ABD’li viroloji ve bağışıklık sistemi uzmanı olan Jonas Edward SALK bulmuştur. Jonas’ın aşıyı bulmasından önce çocuk felci çocuklar için büyük bir tehdit olmuştur ve kalıcı hasarlar bırakmıştır. Felç bırakan bu Pollo virüsü kasların kasılmasına sebep olarak sinir hücrelerine zarar vererek yayılan bir enfeksiyondur. Aşının bulunması ile önüne geçilmiştir.

Yazı: Yazı iletişim araçlarından en kalıcı olanıdır. M.Ö 3500 yıllarında Sümerlilerin çivi ile çizimler yapması yazının bulunmasını ve yazıyı bulan ilk uygarlık olmalarını sağlamıştır.

Kağıt: Saray görevlisi olarak çalışan Cai Lun, ağaç kabuklarını ve bez parçalarını ezerek su ile karıştırmış ve kağıdı bulmuştur. Kağıdın bulunması yazının gelişmesini ve her bilginin daha kalıcı olmasını sağlamıştır.

Para: Para M.Ö 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından bulunmuş ve darp edilerek basılmıştır. Paranın bulunmasıyla takas ile yapılan ticareti geliştirerek bankacılığın doğmasını sağlamıştır.

Elektrik: Yaklaşık olarak M.Ö 600’de Antik Yunanlılar tarafından bulunmuştur. Kehribar üzerine kürkün sürülmesinden sonra bir çekimin olduğunu fark etmiş ve elektriği keşfetmişlerdir. Elektriğin bulunması ile bir çok buluşta ortaya çıkmıştır.
Telgraf:  1830 yılında Amerikalı Joseph Henry tarafından bulunmuştur. Joseph elektriği teller yardımı ile uzaklara taşımış ve elektromıknatısa bağlı bir zili çalıştırmıştır. Telgrafın bulunması diğer elektronik aletlerin buluşuna önayak olmuştur.
Anestezi: 1844 yılında ilk defa diş hekimi olan Bostonlu Wells hastaya solunum yolu ile diazot vererek dişini uyuşturmuş ve ağrısız diş çekmiştir. Anestezinin gelişmesi açık yaralarda ve ameliyatlarda ağrısız tedavi uygulanmasını sağlamıştır.
Tekerlek: Tekerlek zamandan tasarruf yapmamızı sağlayan en önemli araçlardan biridir. Tam tarih ve bir koşul belli olmasa da tahmini olarak yan yana yatırılmış ağaç gövdelerinin üzerine konulan nesnelerin ittirilerek hareket ettirilmesinden doğmuştur. Tekerleğin buluşu seyahati kolaylaştırmıştır ve zamandan tasarruf sağlamıştır.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.