Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
31 Ağustos 2019, 21:03
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1351

Unutarak Su İçmek Orucu Bozar Mı?

İstemeden Su İçmek Orucu Bozar Mı?

Oruç, Müslümanların ramazan ayı boyunca her sahur ve iftar vakitleri arasında Allah rızası için aç kalmasıdır. Yani Müslümanlar farz olan oruç ibadetini yerine getirmek için iftar ile sahur arasında yemek yemez ve su içmezler. Ancak ramazan ayında farz olan oruç ibadetini yerine getirmesi gereken

Müslüman, unutarak su içer ve yemek yerse oruç bozulmaz. Örneğin oruç tutan bir kişi oruçlu olduğunu unutur ve farkında olmaksızın bir şeyler yer veya içerse, ne kadar yediği ve içtiği önemli olmaksızın orucu bozulmaz. Ancak bunu oruç tutan kişi bilerek yapacak olursa tutmuş olduğu oruç bozulur.

Bir Müslüman ramazan ayında orucunu bilerek bozacak olursa dinimize göre 60 gün oruç tutarak kefaretini ödemesi gerekir. Bu 60 günün dışında da bozulan günün yerine bir günde kaza edilir. Yani bilerek unutmuş gibi yapıp su içen kişi hem orucu bozulur hem de bilerek bozduğu için 60 gün oruç tutarak kefaretini yerine getirmesi gerekir. Böyle bir zorluk yaşamamak için oruç tutan kişilerin dikkatli davranması gerekir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Kurban bayramının önemi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.