Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
14 Ocak 2020, 14:59
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Veba Salgını Anadolu’da Neden Olmadı?

Veba Anadolu’ya Neden Gelmedi?

Soru: Bildiğiniz üzere büyük veba salgını avrupayı kırıp geçirmiş hatta insanların kiliseye sırtını dönüp bilim üretip Rönesans’ın temelini oluşturduğunu, İstanbul’un türkler tarafından elegeçirilmesinin ardından avrupaya kaçan bilim insanları ile Rönesans’ın başladığını biliyorsunuzdur. Hatta vebada ölen insan sayısının çok yüksek olması nedeniyle Osmanlı’nın avrupayı fethetmesi oldukça kolaylaşmıştır. Sorum şudur o dönemde Osmanlı Devleti nasıl olduda böyle devasa bir salgından çok az hasarla kurtulmuştur, dini sebeplerin dışında(İslam’da veba bulaşmış insanların şehri terketmesi yasaklanmıştır) nedir anadoluyu koruyan şifa ?


Cevap: Veba Anadolu’yu kırıp geçirmiş sayılmaz ancak yine pek çok can yakmayı başardı lakin Avrupa kadar değil.

Veba’nın Avrupa’da çok yaygın olmasının bir kaç sebebi var. Bunların biri tarihteki ilk biyoloji saldırıya maruz kalmalarıdır. Tarihte Moğol istilasına uğramayan çok az yer vardır. Bu istilalardan Kırım’da nasibini almıştır. Krıım Kalesi Moğollar tarafından kuşatılmış ancak aylar geçmesine rağmen kale düşmemiştir.

-Not: Veba zamanında dünyanın pek çok yerinde ortaya çıkmıştır ancak moğollar bunu çok akıllıca kullanmıştır.-

Savaşta ölen askerlerini gömmek yerine ilk biyolojik saldırı olarak tarihe geçecek bir fikir ile Moğollar cesetlerini mancınıklara bağlayıp kaleye fırlatıyordu. Kaledekiler bunları gömemediği için zamanla hastalıklar ortaya çıkıyor. Kırım, Karadeniz’in önemli bir limanı olduğu için burada ticaret yaygındır. Böylelikle tüm dünya’yı kasıp kavuran veba Avrupa’ya taşınmıştır.

Avrupa’da temizlik ve hijyen 0 olduğu için hastalık çok kolay besleniyor ve yayılıyordu. Akıllıca düşünen bir kaç devlet kendini dış dünyaya kapatmakla kurtardılar. Ancak diğer Avrupa ülkelerinin çok büyük kayıpları vardı.

Anadolu ile Avrupa’daki Veba yayılımı arasındaki dağılım böyledir. Avrupa veba saldırısına uğramıştır. Ancak Anadolu’daki insanlar temiz ve hijyenik insanlar olduğu ve karantinada başarılı oldukları için Veba Anadolu’da çok fazla yaşayamamıştır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Fatih Sultan Mehmet'in Kısaca Padişahlık Dönemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.