Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
22 Temmuz 2020, 9:02
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

Neden yüksek puanlı lise tercih edilmelidir?

Düşük puanlı lise neden seçilmemelidir?

Lise tercihinde yüksek puanlı lise mi tercih etmeliyim?

Bu gibi sorular sıklıkla karşılaşılan sorulardır. Düşük bir puanlı lisenin yüksek puanlı bir liseyle ne farkları var diye bir çoğumuz merak ederiz. Oysa ki düşük puanlı bir lise ve yüksek puanlı liseyi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş eşit düzeyde öğretmenler eğitim vermektedir. Aynı öğretmenler tarafından aynı dersi almışken neden yüksek puanlı bir liseye gitmek için çabalamalıyım diye soranlar elbet olacaktır, bizde tam olarak bu sorunun cevabını vereceğiz.

 

Düşük puanlı bir lisede genellikle okul hayatında başarısız olmuş öğrenciler ile karşılaşacağınız için siz başarılı bir öğrenci olsanız bile istemeden başarınız düşecektir ve bu sizin üniversite hayallerinizi yerle bir edecektir. Yüksek puanlı bir lisede siz başarısız olsanız bile etrafınızdakiler sürekli çalışıp başarılı olduğu için sizde imrenip çalışacak ve başarınız artacaktır. Üzüm üzüme baka baka kararır misali diyebiliriz.

 

320 puanlı bir liseden X üniversiteye gidilebilir aynı zamanda 450 puanlı bir liseden yine X üniversitesine gidilebilir. Üniversitede sizin öğrenim gördüğünüz okul önemli değildir. Ancak bu üniversiteye gidebilmek için çok çalışmalı, test çözmelisiniz. Düşük puanlı bir lisede öğrencilerin seviyesinde sınavlar hazırlanacağı için bu sizi kötü etkileyecektir. Çünkü üniversite sınavları sizin okulda girmiş olduğunuz sınavlardan daha zor olacaktır. Ancak 450 puanlık yani yüksek puanlı bir liseye giderek üniversite sınavı düzeyinde sınavlar olacağınız için üniversite sınavlarına ön hazırlık yapıp kendinizi geliştirmiş olursunuz.

 

Lafın kısası üzüm baka baka kararır bu nedenle nasıl olmak istiyorsanız o tarz bir liseye gidin diyelim. Umarım lise hayatınızda hayal kırıklığı ve pişmanlık yaşamazsınız. Lise hayatında olgun birer birey olmaya hazırlanacağınız için önemli bir karar vermelisiniz, kalın sağlıcakla.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.