Cevap Yaz
20 Mayıs 2024, 18:56 - Betül Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 144-145-146-147-148-149-150-151. Sayfa Cevapları Sözcü Yayıncılık

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 144-145-146-147-148-149-150-151. Sayfa Cevapları Sözcü Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Ses Kirliliği konusunun bulunduğu 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144-145-146-147-148-149-150-151 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 144-145-146-147-148-149-150-151. Sayfa Cevapları Sözcü Yayıncılık

4.Sınıf Sözcü Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 144-145-146-147-148-149-150-151. Sayfa Cevapları Ses Kirliliği

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Sözcü Yayıncılık

Hazırlanalım

Etrafımızdaki seslere kulak verelim. Bizleri rahatsız eden sesler hangileridir? Defterimize yazalım.
Cevap: Trafik gürültüsü, yüksek sesle müzik dinlemek, korna sesleri, inşaat sesleri. 

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Sözcü Yayıncılık

 8. Etkinlik

Aşağıda verilen kelimeleri kullanarak ses kirliliği ile ilgili bir öykü yazalım. Yazacağımız öykü için aşağıda verilen boşluğu kullanalım. Öykümüze bir de başlık yazalım.
Cevap:

Bir akşam vakti Eren, yorgun bir günün ardından uyumak üzereydi. Fakat evdeki köpek ve televizyon gürültüsüyle uykusu kaçtı. Köpeğin havlamaları ve televizyondan yükselen sesler, odasına kadar ulaşıyordu. Eren’in kulağına gelen bu gürültülerle birlikte, gözleri bir türlü kapanmadı.

Eren, yatağında dönüp durdu. Köpeğin havlamaları giderek daha yüksek ve inatçı hale geldi. Televizyon ise müzik ve konuşmalarla doluydu. Eren, kulaklarını kapattı, ama nafile. Gürültü hiç bitmek bilmiyordu.

Annesi, Eren’in odasına girdiğinde onun uykusuz olduğunu fark etti. “Ne oldu Eren? Neden uyuyamıyorsun?” diye sordu endişeyle.

Eren, annesine gelen gürültüleri anlattı. Annesi, bunun üzerine televizyonu ve köpeği susturmak için aşağı indi. Köpeğe sessizce yaklaştı ve ona nazikçe “Sus” dedi. Köpek, sesi duyunca şaşırdı ve havlamayı kesti.

Sonra annesi televizyonun yanına gitti. Uzaktan kumandayı aldı ve sesi kısarak kanal değiştirdi. Televizyon artık sessizdi ve odada sadece hafif bir müzik çalıyordu.

Eren, sessizlikle birlikte rahatladı. Gözleri yavaşça kapanmaya başladı. Köpeğin uyuması ve televizyonun sesinin azalmasıyla uykuya daldı.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları Sözcü Yayıncılık

1. Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en fazla hangi bölgede ve ne zaman görülmektedir?
Cevap:  Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en fazla koridorlarda ve öğle arasında görülmektedir. 

2. Seçtiğimiz ortamdaki ses kirliliği en az hangi bölgede ve ne zaman görülmektedir?
Cevap: En az kütüphanede ve öğle arasından sonra görülmektedir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Sözcü Yayıncılık

 10. Etkinlik

Aşağıdaki görselde ne anlatılmak isteniyor olabilir? Sizce görseldeki çocuk neden kulaklarını tıkamıştır? Sorularımızın cevaplarını arkadaşlarımızla tartışalım. Aşağıda boş bırakılan yerlere ses kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini yazalım.
Cevap:  Görselde yüksek seslerin bizleri rahatsız edeceğini anlatmak istiyor olabilir. Çocuk sesten rahatsız olduğu için kapatmış olabilir. Ses kirliliğini uyku düzensizliğine, işitme kaybına, strese sebep olabilir. 

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları Sözcü Yayıncılık

11. Etkinlik

Çevremizde ses kirliliğinin yoğun olduğu ortamlar vardır. Bu da bizi rahatsız eder. İnsanları ses kirliliği konusunda uyarmak ve böylece ses kirliliğini azaltmak için sloganlar bulalım. Sloganlarımızı kâğıtlara yazalım ve ses kirliliği olduğunu düşündüğümüz yerlere yapıştıralım. Bulduğumuz sloganları ve yapıştırdığımız ortamları örnekteki gibi noktalı yerlere yazalım.
Cevap:

Sesini azalt, doğayı sev.
Sakin bir çevre, huzurlu bir hayat.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Sözcü Yayıncılık

Neler Öğrendik?

1. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere kutudan seçeceğimiz uygun kelimeleri yazalım.
Cevap:
Çevremizde farklı ses kaynakları tarafından oluşturulmuş birçok …..ses……… duyarız. Kuş sesi ya da ağaç yapraklarının hışırtısı şiddeti ……düşük……….. olan seslerdir. Arabaların ve sokakta oyun oynayan çocukların sesleri ise şiddeti …..yüksek…..olan seslerdir. İşitme kaybını engellemek için şiddeti yüksek olan seslerden uzak durmalıyız. Ses üretmenin birçok yolu vardır. Farklı malzemeler kullanarak farklı sesler üretebiliriz. Ancak düzensiz ve şiddeti yüksek olan sesler …….gürültüye…………… neden olur.

2. Günlük hayatımızda ses kirliliğini azaltmak için alabileceğimiz önlemlerden üç tanesini aşağıdaki noktalı yerlere yazalım.
Cevap: Sesli ortamlarda fazla ses yapmamaları için uyarabiliriz. Müzikleri daha sessiz bir şekilde dinleyebiliriz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 150 Cevapları Sözcü Yayıncılık

“Aydınlatma ve Ses Teknolojileri” ünitemizde öğrendiklerimizle ilgili günlük hayattan bir problemi ya da ihtiyacı belirleyelim. Belirlediğimiz problem ya da ihtiyaç;

a) Günlük hayatta kullandığımız veya karşılaştığımız araç, nesne ya da sistemleri geliştirmeye, yani ürün ortaya çıkarmaya yönelik olmalıdır.
b) Malzeme, zaman ve maliyet kriterleri açısından uygun olmalıdır.
Belirlediğimiz problemi ya da ihtiyacı aşağıda verilen boşluğa yazalım.
Cevap: Restoran ve otel gibi yerlerde kullanılan gereksiz ışıklar için bir siste geliştirilebilir.

Problemin çözümüne dair alternatif çözüm yollarını araştıralım. Bulduğumuz çözüm önerilerini aşağıda verilen boşluğa yazalım. İhtiyacımız olursa defterimize daha fazla satır ekleyebiliriz.
Cevap: Daha tasarruflu süslemeler yapılabilir.

Bulduğumuz çözüm yollarını karşılaştıralım. Malzeme, zaman ve maliyet kriterleri açısından en uygun olanını belirleyelim. Seçtiğimiz çözüm önerisini aşağıdaki boşluğa yazalım.
Cevap: Parıltılı yazılar kullanılabilir böylelikle  ışıklar kullanılmayabilir 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.