Cevap Yaz
18 Mart 2024, 23:16 - Sena Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 69-70-71-72-73-74-75-76. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 69-70-71-72-73-74-75-76. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri ve Korunma Yolları konusunun bulunduğu 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 69-70-71-72-73-74-75-76 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerileriniz iyorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 69-70-71-72-73-74-75-76. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 69-70-71. Sayfa Cevapları Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri ve Korunma Yolları

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Dörtel Yayıncılık

DÜŞÜNELİM

Zararlı bir alışkanlığa başlama sebepleri arasında sosyal çevre ne kadar etkilidir?
Cevap: Zararlı bir alışkanlığa başlama sebepleri arasında sosyal çevre en büyük etkendir. Çünkü zamanımızın büyük kısmını sosyal çevremizle geçirir ve birbirimize benzemeye başlarız. Bir seferden bir şey olmaz, sadece tadına bakacağım gibi kandırmacalarla bu kötü alışkanlıkların başlangıcı atılır.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Etkinlik

“İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insan gibidir. Misk sahibi kişi ya sana kokusundan verir veya sen ondan alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun kötü kokusunu alırsın.”
(Buharî, Büyû, 38; Müslim, Birr, 146.)

Kötü alışkanlıklara yönelmede arkadaş çevresinin etkisi nedir? Yukarıdaki hadisi de dikkate alarak düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Kötü alışkanlıklara yönelmede arkadaş çevrenini etkisi büyüktür. Çünkü zamanın çoğu onlarla paylaşılır. İnsan zamanla yanındakine benzer aynı ”körle yatan şaşı kalkar” deyiminde söylenilen gibi. Bu nedenler iyilerle birlikte olunmalı ki iyi bir huya sahip olalım.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Etkinlik

Yukarıdaki şema zararlı alışkanlıklara başlamanın sebepleri konusunda sizlere nasıl bir fikir vermektedir? Sınıfta arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Şema zararlı alışkanlıkların başlamanın sebepleri konusunda özentiden uzak durmamız, kötü arkadaşlıklarla mesafeli olmamız, kötü olduğunu bildiğimiz şeyleri denememiz gerektiği fikirlerini vermektedir.

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 72-73-74. Sayfa Cevapları Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Yolları

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları Dörtel Yayıncılık

DÜŞÜNELİM

“… Kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın…”
(En’am suresi, 151. ayet.)

Yukarıdaki ayette verilmek istenen mesaj nedir? Düşününüz.
Cevap: Yukarıdaki ayette kötülükler gizli de olsa açıkta olsa kötülük kötülüktür ve günahı aynıdır bu nedenle kötülüğün her türlüsünden uzak durulmalıdır.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73-74 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Etkinlik

Zararlı alışkanlıklardan korunmak için neler yapmamız, nelere dikkat etmemiz gerekir? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları aşağıya yazınız.
Cevap: Zararlı alışkanlıklardan korunmak için kötü arkadaşlıklardan uzak durmalı, bilinçli olmalı ve kendimizi korumalıyız.


Etkinlik

Aşağıdaki şemayı örneklerden de yararlanarak tamamlayınız.
Cevap:

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 73-74 Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 74-75-76. Sayfa Cevapları Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Yahya (a.s.)

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları Dörtel Yayıncılık

DÜŞÜNELİM

Hz. Yahya’nın (a.s.) ve birçok peygamberin yaşadığı Kudüs hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Kudüs, Müslümanların il kıblesidir. Suriye’nin aşağısında kalan Akdeniz’e kıyısı olan bir şehir olduğunu biliyorum.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Etkinlik

Hz. Yahya (a.s.) hangi özelliklere sahipti? Konudaki anlatımları da dikkate alarak Hz. Yahya (a.s.) hakkındaki öğrendiklerinizi aşağıya listeleyiniz.
Cevap: Hz. Yahya güzel ahlakı ile bilinen bir peygamberdir. Anne ve babasına karşı saygılı olması, güzel ahlaka sahip olması ve iyi huyu ile bilinmektedir.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları Dörtel Yayıncılık

5. Bir Sure Tanıyorum: Tebbet Suresi ve Anlamı

Etkinlik

Konunun başında yapılan açıklamaları ve Tebbet suresinin anlamını da dikkate alarak bu sureden çıkarılabilecek mesajları belirleyiniz. Belirlediğiniz mesajlar üzerinde arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Bu sureden Ebu Leheb’e beddua edilmesi ve o duanın kabul olmasıyla karısıyla birlikte kahrolduğunu çıkardım. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.