Cevap Yaz
27 Aralık 2023, 14:03 - Betül Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 76-77-82. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 76-77-82. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi konusunun bulunduğu 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76-77-82 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerileriniz iyorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 76-77-82. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6.Sınıf MEB Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 76-77-82. Sayfa Cevapları Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları MEB Yayınları

İnsanın bir göreve seçilmesinde ve onu başarıyla yerine getirmesinde kişiliğinin nasıl bir etkisi vardır?
Cevap: Bir insana bir görevin verilebilmesi için onun sorumluluk alabilip alamadığına bakarsınız. O görevi yapmadığı zaman o görevi ona vermiş olmamızın bir mantığı kalmaz. Görev verdiğimiz kişinin sorumluluk sahibi, güvenilir, dürüst biri olmasına bakarız.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRALIM

Mekke’de Hz. İbrahim’den beri devam eden tevhid inancı nasıl bozulmuştur? Zamanla hangi batıl inanç ve âdetler yaygınlaşmıştır? Araştırınız.
Cevap: Tevhid inancı zamanla tahrif edilmiş ve bozulmuştur. Zamanla putlara tapma  ve çok tanrıcılık çoğalmıştır. Tevhid inancının yerini şirk inancı almıştır.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRALIM

Hz. Hamza ile Hz. Ömer’in nasıl Müslüman olduklarını, aşağıdaki linkte yer alan “Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı” kitabından okuyarak araştırınız.
Cevap:

Hz. Hamza Peygamber efendimize laf atan, edepsizce söven Ebu Cehil ve arkadaşlarına sinirlenir. Hemen Ebu Cehil’i buldu ve elindeki yayla Ebu Cehil’ in kafasını yardı. Sonra Peygamber efendimizin yanına gitti ve “Memnun ve muteselli ol” dedi. Peygamber efendimiz ise ona “Ben anca sen müslüman olursan memnun olurum” dedi ve Hz. Hamza bundan sonra müslüman oldu. 

Hz. Ömer, peygamber efendimizi öldürmek için yola çıkmış o sırada Abdullahoğlu Nuayb’e rastladı. “Hayrola nereye böyle” diyen Nuayb’a karşın Ömer. “Muhammed’i öldürmeye gidiyorum “der. Nuayb “Onu öldürmeden önce kız kardeşin ve kocasına bir bak  onlarda müslüman oldular” der. Bunu duyan Hz. Ömer bir hışımla kardeşinin evine gider. Evine gittiğinde bir ses duyar ve kuran okuduklarını işitir. İçeri girip kardeşini ve kocasını döver. Kardeşi “Evet biz müslüman olduk” der. Hz. Ömer Kuranı ister ama kız kardeşi vermek istemez. Hz. Ömer bunun üzerine bir şey yapmayacağına dair yemin eder ve kız kardeşi “Kuranı sadece temizlenirsen okuyabilirsin” der. Daha sonra Hz. Ömer Kuranı dinledikten sonra müslüman olmaya karar verir ve Peygamber efendimizi bulup müslüman olur. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.