Cevap Yaz
15 Aralık 2023, 9:55 - Sena Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 88-89-90-92-93-94-95-97-99. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 88-89-90-92-93-94-95-97-99. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Hz. Muhammed’in Daveti: Medine Dönemi konusunun yer aldığı 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88-89-90-92-93-94-95-97-99 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 88-89-90-92-93-94-95-97-99. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık

6.Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 88-89-90-92-93-94-95-97-99. Sayfa Cevapları Hz. Muhammed’in Daveti: Medine Dönemi

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Dörtel Yayıncılık

DÜŞÜNELİM

Hacca ve umreye gidenler Mekke’nin yanı sıra Medine’ye de giderler. Sizce bunun sebebi ne olabilir?
Cevap: Hacca ve umreye gidenlerin Medine’ye de gitmesinin nedeni Hz. Muhammed’in (s.a.v) kabrinin orada bulunması ve İslam için önemli bir yere sahip olmasıdır. 


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Camilerin, toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi nedir? Bu konudaki düşünce ve gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Camiler, cemaatleşmeyi sağlayarak toplumun birlik ve beraberliğini destekler.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Medine Sözleşmesi, toplumsal ilişikleri düzenleme konusunda size nelere düşündürmektedir? Bu sözleşmeden, günümüze yönelik ne gibi ilkeler çıkarılabilir? Beyin fırtınası yapınız.
Cevap: Medine Sözleşmesi, farklı dinlere mensup insanların huzurla, güvenle bir arada yaşamasını sağlamaktadır. Bu sözleşme insan haklarını esas almış ve günümüzde de hala devam etmektedir.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Toplumun eğitimsiz bırakılması, insanların eğitimine önem verilmemesi ne gibi olumsuz sonuçlara yol açar? Tartışınız.
Cevap: Toplumun eğitimsiz bırakılması, insanların eğitimine önem verilmemesi ülkenin ve insanların gelişmesini engelleyerek toplumun gerilemesine neden olur.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Aşağıda, Uhud Savaşı’yla ilgili dikkat çekici bazı durumlar verilmiştir. Bu durumlardan ne gibi sonuç ve dersler çıkarılabilir? Aşağıdaki tabloya yazınız.
Cevap: 

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları Dörtel Yayıncılık


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

(İbn-i Kesir, es-Sîretü’n-Nebeviyye, s. 542.) 

Yukarıdaki metin, Peygamberimizin (s.a.v.) kişiliği hakkında size neler düşündürmektedir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yukarıdaki metin Peygamberimizin merhametli, insaflı, affedici ve yüce gönüllü biri olduğunu düşündürmektedir.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

(İbn-i Kesir, es-Siretü’n-Nebevviyye, s. 510.)

Peygamberimiz’in (s.a.v.) yukarıdaki mektubunda ilginizi ve dikkatinizi çeken ifadeler nelerdir? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yukarıdaki mektubun sonunda Peygamberimizin uyarı mesajıyla tüm insanlığı uyarması ve İslam’a davet etmesi dikkatimi çekti.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Yukarıdaki Veda Hutbesi’nden hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Bu mesaj ve ilkelerin evrensel açıdan değeri ve önemi nedir? Yorumlayınız.
Cevap: Veda Hutbesinden tüm insanların yaşama hakkına sahip olduğunu, günahlardan kaçınılmasını, anne ve babalara saygılı ve itaatkar olmayı, Allah’a kulluk etmemizi, faizin haram olduğunu ve bu davranışlardan uzak durmamız gerektiği ilkelerini çıkarabiliriz. Peygamberimizin verdiği bu ilke ve mesajlar günümüzü de ilgilendirir ve evrensel uyarılardır. Bunlar uyarak yaşamak huzuru, mutluluğu, bolluk ve bereketi beraberinde getirecektir. 


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

(Ahzâb suresi, 21. ayet.)
Allah Resulü (s.a.v.); dürüst, güvenilir, merhametli, adaletli, kolaylaştırıcılığa önem veren, anlayışlı, sabırlı ve kararlı bir insandı.

Yukarıdaki bilgi ve ayet, biz Müslümanlara nasıl bir sorumluluk yüklemekte, hangi mesajı vermektedir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.
Cevap: Yukarıdaki bilgi ve ayet, Müslümanlara Peygamber efendimizin ahlakıyla ahlaklanmak ve hayatımızı yaşarken ondan izler taşımamız gerektiği sorumluluğunu yüklemektedir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.