Cevap Yaz
12 Aralık 2023, 11:21 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı 161-162-163-164. Sayfa Cevapları ADA Yayıncılık

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı 161-162-163-164. Sayfa Cevapları ADA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Tablo ve Grafiklerle Gösterilen Bilgilerle Problem Çözme konusunun yer aldığı 4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 161-162-163-164 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı 161-162-163-164. Sayfa Cevapları ADA Yayıncılık

4.Sınıf Matematik Ders Kitabı ADA Yayıncılık 160-162-163-164. Sayfa Cevapları Tablo ve Grafiklerle Gösterilen Bilgilerle Problem Çözme

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları ADA Yayıncılık

Benzer veya Farklı Bir Problem Kuralım

Okul kantininizdeki veya marketteki bazı ürünlerin fiyatlarının gösterildiği bir tablo oluşturunuz. Bu tablodaki bilgilerin kullanılarak çözüleceği ve çözdüğümüz probleme benzer bir problem kurunuz. Kurduğunuz problemi çözünüz.
Cevap:

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları ADA Yayıncılık

 

Zeynep ve iki arkadaşı sınıfta bulunan 3 arkadaşı ve kendilerine kantinden yiyecek alacaklardır. Zeynep 2 tane yengen, diğer iki arkadaşına hamburger, diğer ikisinden birine tost birine de Ekmek arası köfte almıştır? Kantinciye toplam ne kadar ödemişlerdir?

2 yengen → 2 x 35 = 70 TL
2 hamburger → 2 x 45 = 90 TL
1 tost → 20 TL
1 ekmek arası köfte → 30 TL

70 + 90 + 20 + 30 = 210 TL ödemişlerdir. 


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları ADA Yayıncılık

Benzer veya Farklı Bir Problem Kuralım

Çözümünde aşağıdaki grafikte gösterilen bilgilerin kullanılacağı bir problem kurunuz.
Cevap:

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları ADA Yayıncılık

Berbere bir hafta boyunca gelen müşteriler sütun grafiğinde gösterilmiştir. Hafta içi gelen müşteriler hafta sonu gelen müşterilerden kaç fazladır?

Hafta içi → 30 + 25 + 15 + 30 + 35 = 135
Hafta sonu → 35 + 40 = 75
135 – 75 = 60 fazladır. 


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları ADA Yayıncılık

Benzer veya Farklı Bir Problem Kuralım

Yukarıdaki şekil grafiğindeki verilerin sayısını değiştirerek çözdüğümüz probleme benzer bir problem kurunuz
Cevap:

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları ADA Yayıncılık

Futbol kursunda  7 yaşında 6, 8 yaşında 10, 9 yaşında 12, 11 yaşında 16 bulunmaktadır. 9 yaşından küçük olan öğrenciler mi yoksa 9 yaşından büyük öğrenciler mi daha fazladır?

9 yaşından küçük öğrenci sayısı → 6 + 10 = 16
9 yaşından büyük → 11 öğrenci

9 yaşından küçük öğrenci daha fazladır. 


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları ADA Yayıncılık

ALIŞTIRMALAR

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları ADA Yayıncılık

1. Kurtuluş İlkokulunun 4. sınıflarındaki öğrenci sayıları yandaki tabloda verilmiştir. 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D sınıfları sabahçıdır. 4/E, 4/F, 4/G ve 4/H sınıfları ise öğlencidir. Okula yeni gelen bir 4. sınıf öğrencisi sabahçı ve öğlenci devrelerden hangisindeki öğrenci sayısı daha az ise o devredeki bir sınıfa verilecektir. Buna göre okula yeni gelen öğrenci sabahçı mı yoksa öğlenci mi olur?
Cevap: 

Sabahçı → 29 + 31 + 28 + 30 = 118
Öğlenci → 32 + 30 + 28 + 29 = 119

Sabahçı öğrenci sayısı daha az olduğu için sabahçı olur. 


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları ADA Yayıncılık

2. Bir çiftçinin 2013-2017 yıllarında ürettiği portakal miktarı yandaki grafikte gösterilmiştir. Çiftçinin hangi yılki üretimi daha fazladır? Çiftçi 5 yılda kaç kilogram portakal üretmiştir?
Cevap: 

Çiftçinin 2015 yılında üretimi daha fazladır.
5 yıl boyunca portakal üretimi → 
28 000 + 20 000 +  36 000 + 24 000 + 32 000 = 140 000 portakal üretilmiştir. 


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları ADA Yayıncılık

3. Bir zeytinyağı firmasının satış mağazasında 1, 2, 3, 4 ve 5 litrelik şişelerde satılan zeytinyağlarının sayısı yandaki nesne grafiğinde gösterilmiştir. Mağazadaki zeytinyağlarının fiyatları da aşağıdaki tabloda verilmiştir. Mağazadaki zeytinyağlarının tamamı satılırsa kaç lira gelir elde edilir?
Cevap:

1 Litre → 7 x  3 = 21 şişe 1 litre
21 x 25 = 525 TL

2 Litre → 6 x 3 = 18 şişe 2 Litre
18 x 47 = 846 TL

3 Litre → 5 x 3 = 15 şişe 3 Litre
15 x 68 = 1020 TL

4 Litre → 4 x 3 = 12 şişe 4 Litre 
12 x 88 = 1056 TL

5 Litre → 6 x 3 = 18 şişe 5 Litre 
18 x 105 = 1890 TL 

525 + 846 + 1020 + 1056 + 1890 = 5337 TL toplam kazancı

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.