Cevap Yaz
7 Mayıs 2024, 18:17 - Saniye Yazdı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215 Cevapları KOZA Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde El Cezeri metnine ait cevapların bulunduğu 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215 Cevapları KOZA Yayınları

5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayınları 212-213-214-215 Sayfa Cevapları El Cezeri

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları KOZA Yayınları

HAZIRLIK

1. Türk bilim insanlarından kimleri tanıyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar hakkında bildiklerinizi açıklayınız.
Cevap: Aziz Sancar, Cahit Arf ve Afet İnan’ı tanıyorum. Aziz Sancar Türk Biyologtur. Cahit Arf, matematik alanında büyük katkılar sağlamıştır. Afet İnan, ülkemizin en iyi tarihçisi ve sosyoloğudur.

2. İlk robotu sizce kimler icat etmiştir? Böyle düşünmenizin nedeni nedir?
Cevap: İlk robotu bence ilk olarak Edison bulmuş olabilir. Çünkü ampulü bulan ilk kişidir ve alanında uzmanlaşarak robotu bulmuş olabilir.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları KOZA Yayınları

 1. ETKİNLİK

Metnin başlığından ve görselinden hareketle tahmin ettiğiniz metnin konusunu aşağıya yazınız. Metni dinledikten sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz.
Cevap: Eski zamanlarda yaşayan Türk bilimcinin hayatını ve neler kattığını anlatmış olacağını düşünüyorum. Tahminim düşündüğümle aynıdır. 


2. ETKİNLİK

Metinle ilgili aklınıza takılan ya da önemli bulduğunuz yerleri not alınız. Notlarınızın kısa ve anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Aklınıza takılan noktaları açıklığa kavuşturmak için arkadaşlarınıza sorunuz.
Cevap:

İlk robotu yapan alim ve bilimcidir.
Yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerin temel taşlarını oluşturur. 
Termosu da El Cezeri bulmuştur.
Yaptığı bu icatlar 10’u Avrupa’nın farklı müzelerinde 5’i de Ayasofya ve Süleymaniye müzelerinde sergilenmektedir.


3. ETKİNLİK

Aşağıdaki anlamlarla kelimeleri eşleştiriniz. Ardından bu kelimeleri birer cümlede kullanınız.
Cevap:

5.-Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-Sayfa-213-Cevaplari-KOZA-Yayinlari 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 214 Cevapları KOZA Yayınları

4. ETKİNLİK

“El Cezerî” metnine farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve başlıkları seçme nedenlerinizi yazınız.

Birinci başlık: İlk Robot
Bu başlığı seçme nedenim: İlk robotu icat ettiği için bu başlığı seçtim.

İkinci başlık: Türk Alim Mucizesi
Bu başlığı seçme nedenim: Türk bir bilimci olarak buluşu gerçekten muhteşem olduğu için bu başlığı seçtim.


5. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Metnin konusu: El Cezeri’nin hayatı ve yaptığı buluşlar metnin konusudur.
Metnin ana fikri: El Cezeri yaşadığı ortama rağmen zekasını kullanarak günümüzde de çokça faydalı olan robotu geliştirmiştir.


6. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. El Cezerî kimdir?
Cevap: El Cezeri, ilk robotu bulan alimdir.

2. El Cezerî nerede yaşamıştır?
Cevap: Artuk Hükümdarlarının hizmetinde Diyarbakır’da yaşarmış.

3. El Cezerî’nin yazmış olduğu kitapta ne tür bilgilere yer vermiştir?
Cevap: 50’den fazla cihazın kullanım esasları ve olanaklarını çizimle gösteren bir kitaptır. 

4. El Cezerî hangi yılda ölmüştür?
Cevap: 1233 tarihinde vefat etmiştir.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 215 Cevapları KOZA Yayınları

7. ETKİNLİK

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insansı robotlar günlük yaşantımızda büyük bir yer edinecek. Günümüzde robotlar konuşuyor, yürüyor, çeşitli işlerde bize yardım ediyor… “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. Robot teknolojisinin hızlı gelişimi bize ne nasıl faydalar sağlayabilir? Robotların gelecekte insan hayatına ne tür etkileri olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.
Cevap: 

Robotların hızlı gelişimi tıp, sanayileşme alanında da hızlanma demektir. robotlar sayesinde fabrikalar üretimde daha da kolaylık kazanarak üretimde hızlanmışlardır. Robotlar şuanda hayatımızın her konumunda bulunup hayatımızı kolaylaştırmıştır. Gelecekte robotlar insanlar için tehlikeli olan araştırmalar, yapılması gereken çalışmalar için kullanılarak tehlikeyi ortadan kaldırabilir. Oksijensiz ortamda yapılan çalışmalarda, deniz altında yapılması gereken araştırmalarda, uzayda yapılan araştırmalarda kullanılması olasıdır.

 


8. ETKİNLİK

Aşağıda verilen giriş bölümünden hareketle hikâyeyi tamamlayınız. Hikâyenize başlık koymayı unutmayınız. Hikâyenizi zaman, mekân, olay ve varlık kadrosu unsurlarına dikkat ederek yazınız. Hikâyenizi bitirdikten sonra arkadaşlarınıza okuyunuz.
Cevap:                       

  YÜCEL’İN İCADI

Herkes büyük bir heyecanla bekliyordu. Yücel, kapıdan gözüktüğünde alkışlar koptu. Yücel, yedi yıl sonunda insansı robot üzerindeki çalışmasını bitirmişti. Salonda herkes gözünü ona dikmiş, merakla ne diyeceğini bekliyordu.
Yücel, yavaşça öne ilerledi. Gözlerinin içi gülüyordu. Yücel, öğrencilere robotunu tanıtmak için konuşmasına başladı. “Sevgili arkadaşlar, bugün size insansı bir robotu göstereceğim. Bu robot, basit komutları yerine getirebilme yeteneğiyle sizi şaşırtacak. Ayrıca insana benzer bir vücuda sahip olmasıyla da gerçekten olağanüstü bir teknolojik başarıdır.”
Öğrenciler merakla dinlemeye başladı. Acaba robot gerçekten insan gibi davranabilir miydi?
Yücel, İnsansı Robot’a bir komut verdi. “Merhaba Robot, bize selam ver!” dedi. Robot, kibarca başını eğip el salladı. Öğrencilerin gözleri parladı, gerçekten de robot insan gibi davranabiliyordu.
Yücel, robotun diğer becerilerini sergilemek için bir adım daha attı. “Robot, lütfen yerden bir şey alıp bana getir.” dedi. İnsansı Robot, hızlıca hareket ederek Yücel’in istediği nesneyi yerden aldı ve ona uzattı. Öğrenciler şaşkınlıkla robotun yeteneklerini izliyordu.
Yücel, robotun insansı vücudunu da tanıtmak istedi. “Robot, lütfen bize yürüyerek göster.” dedi. İnsansı Robot, adımlarını dikkatlice ayarlayarak sahnenin bir tarafından diğer tarafa doğru yürüdü. Öğrenciler heyecan içinde alkışladılar.
Yücel, son olarak robotun bir konuşma yapma becerisini de sergilemek istedi. “Robot, kendini tanıtan birkaç cümle söyle.” dedi. İnsansı Robot, sesini duyuracak şekilde mikrofona yaklaştı ve “Ben İnsansı Robotum. Yücel sayesinde basit komutları yerine getirebilir, insana benzer bir vücuda sahip olabilirim.” diye konuştu.
Öğrenciler büyük bir sevinçle alkışladılar. Yücel’in icat ettiği robot gerçekten de inanılmazdı. Bu deneyim, onlara gelecekteki teknolojik gelişmeler hakkında bir bakış sunmuştu.


SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Fiziksel ve ruhsal özelliklerinizi adınızı belirtmeden bir kâğıda yazarak sınıfınıza getir.
Cevap: Siyah ve uzun saçlı, yeşil gözlü, biraz kilolu ve uzun boyluyum. Biraz utangaç, çekimser ama bir o kadar da güleç biriyim. Üzüldüğüm zaman hemen yüzüm asılır ve kolayca ağlayabilirim.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.