Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
21 Ocak 2020, 12:16
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 455

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 59-60-61. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık

2019-2020 7. Sınıf Tutku Yayıncılık Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı 59-60-61. sayfa cevapları 3.Ünite: Peygamberimizin Yakın Çevresi

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 59 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

1. İslam ansiklopedisi, Genel Ağ vb. kaynaklardan ehl-i beyt kavramının anlamı ve içeriği hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Ehli beyt ev halkı manasına gelir. Ev sahibinin eşi, çocukları, akrabaları, torunlarının tamamına ehli beyt denilmektedir. Cahiliye devri Arap toplumunda kabileye hakim olan aile için kullanılırken İslami devir ile birlikte sadece Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in ailesine ve soyuna bu şekilde hitap edilmektedir.


2. Sıla-i rahim, vefa ve adalet kavramlarının anlamlarını araştırınız.
Cevap:
Sıla-i rahim: Akraba bağlarının sürdürülmesi, akrabalar arasında ziyaretlerin yapılması ahlak terimine sıla-i rahim denir.

Vefa: Sevgide bağlı olma, bunu sürdürme.
Adalet: Hak ve hukuka uygun olma hali.


3. Kur’an-ı Kerim mealinden, Nisâ suresinin 36. ayetini bularak defterinize yazınız. Bu ayette bizden neler istenmektedir? Bunları defterinize not ediniz.
Cevap: Bu ayette bize sıla-i rahim yapmamızı, Allah’a kulluk etmemizi ve toplum içinde nasıl davranmamız gerektiği anlatılmaktadır.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 59 Ders Kitabı Cevapları


4. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) komşu hakkı ile ilgili iki hadisini öğrenip defterinize yazınız.
Cevap:

1.  “Cebrail bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı kılacak sandım.” (Müslim, Birr ve Sıla, 42)
2. “Komşusu açlıktan kıvranırken, tok yatan kimse iman etmiş olamaz.” (İbn Ebî Şeybe, Musannef, îmân ve Rü’yâ, 6)


5. Akrabalık hakları nelerdir? Bu konuda aile büyüklerinizle konuşunuz. Defterinize, ulaştığınız sonuçları içeren bir kavram haritası oluşturunuz.
Cevap: Ana babaya iyilikten sonra akrabaya iyilik emredilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de akraba ile ilişkisini kesenler lanetlenmiştir. Bu bilgilere göre Hz. Allah akrabaya olan bağlılığı ne kadar önemsediğini anlıyoruz. Bu yüzden mutlaka akrabalarımızı düzenli olarak ziyaret edip hal ve hatırlarını sormamız lazımdır.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 60 Ders Kitabı Cevapları

Güdüleme

“Peygamber Efendimizin (s.a.v.) aile fertleri” denilince aklınıza kimler gelmektedir? Söyleyiniz.
Cevap: Peygamber Efendimizin (s.a.v.) aile fertleri denilince aklıma ehli beyt yani annesi, babası, kızları, oğulları, amcaları aklıma geliyor.
7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 60 Ders Kitabı Cevapları


Etkinlik

İslam ansiklopedisi, Genel Ağ vb. kaynaklardan Peygamber Efendimizin (s.a.v.) torunları Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Hz. Hasan(r.a.) yüz güzelliği bakımından Peygamber Efendimiz’e en çok benzeyen biriydi. Hz. Hüseyin(r.a.) ve Hz. Hasan(r.a.) doğduklarında kulaklarına ezanı ve ismini Resul-i Ekrem Efendimiz okumuştur. Doğduklarından 7 gün sonra akika kurbanı kesilip saçılarının ağırlığınca fakirlere gümüş dağıtılmıştır.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 61 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik

Sizce Peygamber Efendimize (s.a.v.) ve onun ehl-i beytine sevgimizi, saygımızı nasıl ortaya koyabiliriz? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Peygamber Efendimizi’in bizlere emrettiği şeyleri yapıp yasakladıklarından uzak durarak saygımızı göstermiş oluruz. Salavat-i şerife okuyarak ona sevgimizi göstermiş oluruz. Ailesine de iftirada bulunmadan ve tam bir imanla inandığımızda ehli beyte saygı duymuş ve sevmiş oluruz. Resul-i Ekrem’i seven ailesini de sever.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 61 Ders Kitabı Cevapları

Hadis Yorumlayalım
7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Tutku Yayıncılık Sayfa 61 Ders Kitabı Cevapları
Cevap: Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in çocuklarına ne kadar düşkün olduğunu gösteren bir hadis-i şeriftir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 57-58. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.