Cevap Yaz
24 Şubat 2024, 19:47 - Sena Yazdı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 53. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 53. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Hazırlık Çalışmaları konusunun yer aldığı 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 53. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

8.Sınıf Anka Yayınevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 53. Sayfa Cevapları Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları Anka Yayınevi

1. Allah’a (c.c.) inanmanın bireyin hayatındaki yeri ve önemi hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Allah’a inanmak ibadetlere yönelimi arttırır, Allah’ın emir ve yasaklarına zorlanmadan uyabilmeyi, huzur bulabilmeyi, darda kalınca yalnız olmadığımızı bilmemizi sağlar.


2. Dinin toplum hayatındaki etkileri nelerdir? Düşünce ve gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Din toplumun değişmesindeki en önemli etkendir. Toplumu iyiye, güzele, güzel ahlaka teşvik ederek birlik ve beraberliği destekler. 


3. Dinimizin haksız kazancı yasakladığına ilişkin bir ayet ve bir hadis öğrenerek bunları defterinize yazınız.
Cevap: 

  • Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Bile bile, günaha saparak, insanların mallarından bir kısmını yemeniz için onun bir parçasını yetkililere aktarmayın. (Bakara 188. ayet)
  • Allah’ın size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yeyin ve kendisine iman etmiş olduğunuz Allah’tan korkun.” (Maide, 5/87-88)

4. İslamiyet, ailenin ve neslin korunmasına yönelik ne gibi ilkeler ortaya koymuştur? Araştırınız.
Cevap: İslamiyet, ailenin ve neslin korunması için ailelerin İslam’a göre kurulmasını, evliliğin ibadet olduğunu ve evliliğin geciktirilmemesini emretmiştir.


5. Genel Ağ, peygamberler tarihi, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi ve Kur’an-ı Kerim’de yer alan Yusuf suresi gibi kaynaklardan Yusuf Peygamber’in (a.s.) hayatı hakkında bilgi edininiz.
Cevap: Hz. Yusuf, Hz. Yakup’un evladıdır. Kuran’ı Kerimin 12. ayetinde Yusuf suresi bulunmakta ve Hz. Yusuf hakkında bilgi verilmektedir. Hz. Yusuf’u kıskanan ve istemeyen 11 kardeşi onu dışlamış ve bir kuyuya atmışlardır. Çok geçmeden oradan geçen bir kervan tarafından kurtarılarak Mısır’a götürülür ve köle olarak satılır. Mısır’da hayatını devam ettirerek vezir olur ve ülkeyi yönetenlerden biri olur.


6. Bir Kur’an-ı Kerim mealinden, Asr suresinin anlamını okuyunuz. Asr kavramının anlamını sözlüklerden araştırınız.
Cevap: Asr; zaman dilimi, mutlak zaman demektir. 

Asr Suresi Anlamı: Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir)

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.