Cevap Yaz
28 Aralık 2023, 10:14 - Betül Yazdı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 95-96-98. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 95-96-98. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İslam Dininin Temel Kaynakları ve 5.Ünite Hazırlık Çalışmaları konusunun yer aldığı 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 95-96-98 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 95-96-98. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

8.Sınıf Anka Yayınevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 96-97-98. Sayfa Cevapları İslam Dininin Temel Kaynakları ve 5.Ünite Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları Anka Yayınevi

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indiriliş süreci hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Kuranı Kerim vahiy yoluyla Kadir Gecesi indirilmiştir. İndirilişi Hira Mağarasında başlamıştır. Gelen vahiyleri Peygamber efendimiz bazen deriye, materyallere  bazen kağıda yazdırmış  ve bunları sonunda toplattırmıştır.


Sünnet kavramı hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Peygamber Efendimizin sözleri, hareketleri, yaşamı boyunca sergilediği davranışlardır. Sünnetler hadislerle anlatılır. 


Kur’an-ı Kerim’den, anne-babaya iyi davranmayı ve fakirlere yardım etmeyi konu alan birer ayet bularak defterinize yazınız.
Cevap:

Rabbiniz, içinizde taşıdığınız niyet ve düşüncelerinizi en iyi bilendir. Eğer siz bir kısım hatalardan sonra hâlini düzeltenlerden olursanız, şüphesiz Allah, günahlarından içten tevbe edip kendisine yönelenlere karşı çok bağışlayıcıdır. (İsrâ / 25. Ayet)

Ki onlar gaybe iman eder, namazı dosdoğru kılar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden harcarlar. (Bakara / 3. Ayet)


“Şüphesiz ki bu Kur’an en doğru yola iletir, iyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.” (İsrâ suresi, 9. ayet.) ayetinde verilmek istenen mesaj nedir? Düşüncelerinizi defterinize yazınız.
Cevap:  Kim kurana göre davranırsa mükafatlandırılır. Kendisi için dünyada ve ahirette iyi şeyler olur. Bu nedenle Kur’an-ı Kerim’e göre hareket etmek, ona göre yaşamak çok önemlidir. 

Kur’an-ı Kerim mealinden, Hz. Nuh’u (a.s.) konu alan üç ayet bularak bunları sınıfınızda okuyunuz.
Cevap:

Yemin olsun ki biz, Nûh’u kavmine peygamber gönderdik de onlara şöyle dedi: “Şüphesiz ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım.” (Hûd / 25. Ayet)

Rasûlüm! Onlar seni yalanlıyorlarsa, onlardan önce de Nûh kavmi, Âd ve Semûd kavimleri peygamberlerini yalanlamıştı. (Hac / 42. Ayet)

Nûh kavmi de peygamberleri yalanladı. (Şuarâ / 105. Ayet)

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Anka Yayınevi

DÜŞÜRELİM-SÖYLEYELİM

Kur’an-ı Kerim’de yer alan konular hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Öğütler vardır, açıklamalar vardır, huzurlu yaşamın yollarını gösterir, hayatımızı sürdürürken neler yapmamız gerektiğini anlatır. 


(Âl-i İmrân suresi, 138. ayet.)
(Nahl suresi, 64. ayet.)

Yukarıdaki ayetler, Kur’an-ı Kerim’in hangi özelliklerini ön plana çıkarmaktadır? Arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Kuranı kerimin öğüt verici ve açıklayıcı olarak gönderilmesi ön plana çıkmıştır. 

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Anka Yayınevi

Etkinlik

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, C 3, s. 320.)
(Malik b. Enes, Muvatta, Kader, 3.)

Yukarıdaki hadisleri Kur’an ve sünnetin hayatımızdaki önemi açısından değerlendiriniz.
Cevap: Bizler Kurana ve hadislere göre yaşarsak yaşamımız kolaylaşır. Kötü bir şeyle karşılaştığımızda ne yapacağımızı oradan öğrenir, kolayca sorunlarımızı çözeriz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.