Cevap Yaz
8 Aralık 2023, 11:14 - Furkan Yazdı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127-130-132. Cevapları ATA Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127-130-132. Cevapları ATA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Asit ve Bazlar konusunun yer aldığı 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127-130-132 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127-130-132. Cevapları ATA Yayıncılık

8.Sınıf ATA Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-128-129-130-131-132. Sayfa Cevapları Asit ve Bazlar

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları ATA Yayıncılık

4. Bölüm: Asit ve Bazlar

Kırmızı orman karıncalarının salgıladığı formik asidin cildi tahriş ettiğini, bazik maddelerin acı, asitlerin ise ekşi olduğunu öğrendik. Peki, asit ve bazların başka hangi özellikleri vardır? Günlük hayatta ismini bildiğiniz başka asit ve bazlar var mı? Düşünelim.
Cevap: Asitler ve bazlar birbirleriyle etkileşime girdiğinde ve bu maddeler herhangi bir başka maddeyle etkileşime girdiğinde reaksiyon gösterebilirler. Erime, tahriş etme, duman çıkartma, yakma gibi çeşitli reaksiyon görülebilir.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları ATA Yayıncılık

Sonuçları Yorumlayalım

● Lahana suyunun, limon suyu, sirke, sabunlu su ve karbonatlı suda aldığı renkler farklı mıdır? Neden?
Cevap: Evet, lahana suyu bu sıvılarda farklı renkler gösterir. Çünkü tüm bu sıvıların pH değerleri çok farklıdır ve her pH değerine göre farklı reaksiyonlar gösterir.

● Mavi turnusol kâğıtları hangi sıvılara daldırıldığında kırmızı renk aldı? Kırmızı turnusol kâğıtları hangi sıvılara daldırıldığında mavi renk aldı?
Cevap: Mavi turnusol kağıtları limon suyu ve sirkeye batırıldığında kırmızı oldu. Kırmızı turnusol kağıtları sabunlu su ve karbonatlı suya daldırıldığınd mavi oldu.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları ATA Yayıncılık

Sonuçları Yorumlayalım

● Hangi beherglasa daldırılan pH kâğıdının rengi değişmedi? Neden?
Cevap: Saf su dolu beherglasa daldırılan pH kağıdının rengi değişmedi çünkü saf su nört bir pH değerine sahip olduğu için renk değişmez.

● Limonlu su ve karbonatlı suyun pH dereceleri ile bu maddelerin asidik veya bazik olma durumları arasında nasıl bir ilişki vardır?
Cevap: Limonlu su asidik bir madde olduğundan ötürü düşük pH değeri vardır. Karbonatlı su ise bazik bir madde olduğundan yüksek pH değerine sahiptir. Bir madde ne kadar asidik ise pH o kadar düşük, ne kadar bazikse o kadar yüksektir.


Pekiştiren Soru

Sevim, doğadaki bitkilerden asit baz ayıracı yapıp bu ayıraçların asit ve bazlarda aldığı renkleri yandaki tabloya yazıyor. Daha sonra hazırladığı ayıraçları K, L ve M maddelerine damlatıyor ve renk değişimlerinin aşağıdaki gibi olduğunu gözlemliyor.

1. aşama: Kırmızı lahana ayıracı, K sıvısına damlatıldı; yeşil rengi aldı.
2. aşama: Lavanta ayıracı, L sıvısına damlatıldı; kahverengi rengi aldı.
3. aşama: Kırmızı lahana ayıracı, M sıvısına damlatıldı; kırmızı rengi aldı.

Buna göre K, L ve M maddelerinin pH değerleri aşağıdakilerden hangisindeki gibi olabilir?
Cevap: C)

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.