Cevap Yaz
29 Mayıs 2024, 14:37 - Saniye Yazdı

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 15-18-21. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 15-18-21. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde lise birinci sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği ders kitapları arasında bulunan Doğa ve İnsan Etkileşimi konusunun da bulunduğu 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 15-18-21 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 15-18-21. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 15-18 Sayfa Cevapları Doğa ve İnsan Etkileşimi

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. “Coğrafya, yeryüzünün kullanma kılavuzudur.” sözünden ne anlıyorsunuz?
Cevap: Coğrafya yeryüzünün bütün bölümleri, yer şekilleri, düzeni ve belirli yerleri gösteren sistemdir. O yüzden coğrafya yeryüzünün kullanma kılavuzudur. Coğrafya sayesinde iklim şartlarının nerede uygun olduğunu, nerelerin yaşanabilir, nerelerin yaşanamaz olduğunu bulmamızı sağlar.

2. Doğal çevrenin ekonomik faaliyetler üzerindeki etkileri nelerdir?
Cevap: Doğal çevre ekonomik açıdan çok önemlidir. Verimli toprakların olmadığı, sanayileşmenin daha az olduğu ve göçlerin yaşandığı yerde ekonomik durum kötüdür. Ama sanayileşen, verimli topraklara ve iklim şartlarına uygun olan yerlerde ekonomik durum daha da fazladır.


DOĞA VE İNSAN ETKİLEŞİMİ

UYGULAMA

• Aşağıdaki görsellerde insanların doğal ortamda yapmış olduğu bazı faaliyetlere yer verilmiştir. Bu faaliyetlerde doğa ve insanın nasıl bir etkileşim içinde olduğunu açıklayınız.
Cevap: İnsanlar bulundukları bölgelerde kendilerince yaşam alanı oluşturmak istemişlerdir. Hayatlarına devam edebilmek için bulundukları yerlerde oranın iklim şartlarına uygun şekilde faaliyetler yapmışlardır.

• Yaşadığınız çevreden insan-doğa etkileşimine başka örnekler veriniz.
Cevap: Yaşadığımız çevrede iklim koşullarına uygun olarak insanlar bahçelere portakal, mandalina gibi turunçgiller yetiştirerek, meyve suyu ve reçel fabrikaları kurulmuştur. İklim şartları ılıman olduğundan çok kalın kıyafetler kullanılmamaktadır.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları MEB Yayınları

Coğrafyanın Konusu ve Bölümleri

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 21. Cevapları MEB Yayınları

UYGULAMA

Aşağıdaki kavram haritasında bulunan noktalı yerleri, kutu içerisinde verilen kelimelerden uygun olanlarıyla örnekteki gibi doldurunuz.
Cevap:

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 21. Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.