Cevap Yaz
28 Mayıs 2024, 11:12 - Saniye Yazdı

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 11-12-13-14-15-16. Sayfa Cevapları Erkad Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 11-12-13-14-15-16. Sayfa Cevapları Erkad Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İslamda Bilgi Kaynakları konusunun yer aldığı 9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 11-12-13-14-15-16 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 11-12-13-14-15-16. Sayfa Cevapları Erkad Yayıncılık

9.Sınıf Erkad Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 11-12-13-14-15-16 Sayfa Cevapları İslamda Bilgi Kaynakları

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları Erkad Yayıncılık

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. İslam’da bilgi kaynaklarının neler olduğunu araştırınız. Ulaştığınız bilgileri sınıfınızda paylaşınız.
Cevap: İslam da bilgi kaynakları duyu, akıl ve vahiydir.

2. Bilgi edinmede duyu organlarının önemini araştırınız.
Cevap: Duyu organlarımız bilgi edinmek duymak, dokunmak, işitmek, koklamak bizim bilgi edinmemiz de önemli rol oynar. Görerek ve koklayarak, dokunarak o bilginin doğru olduğunu anlayabiliyoruz. 

3. Aklın bilgi edinme ve bilgiyi kullanmada önemini araştırıp edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İnsan aklı sayesinde Kuran’da geçenleri anlar, yapılıp yapılmaması gerektiğini anlamamızı sağlar. Bu yüzde İslam açısından akıl önemlidir. Aklımızı kullanarak kuranı ve İslamı anlarız.

4. Vahiy hakkında bilgi edinip kesin ve doğru bilgiye ulaşmada vahyin önemini sınıfınızda paylaşınız.
Cevap: Vahiy, elçi göndermek, gizli ve hızlı şekilde bilgilendirmektir. İnsanlar vahiy sayesinde meleklere, peygamberlere, ahirete ve cehennemi bilmektedir. Doğru ve kesin bilgi vahiy sayesindedir.

5. Bilginin doğru kullanılmasının önemini araştırıp yanlış kullanılan bilginin neden olacağı sonuçların neler olabileceğini arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Bilgi Allah tarafından verilmiş en büyük nimettir. Bilgiyi kendi çıkarları için kullananlar dünyadaki savaşlara yol açmaktadır. Dünya da ahlak ve merhametten yoksun olmaktadırlar. Yanlış kullanılan bilgi insanların bölünmesinde ve yeni savaşlara yol açabilir.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Erkad Yayıncılık

YORUMLAYALIM

Neden kulları içinde ancak bilginler, Allah’ın (c.c.) büyüklüğü karşısında derin saygı duyarlar?
Cevap: Bilginler gelen vahiyleri okuyup akıllarını kullanarak Allah’ın varlığına ve büyüklüğüne inanırlar. O yüzden düşüncelerinin ve akıllarının doğruluğuyla Allah’a derin bir saygı duyarlar.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları Erkad Yayıncılık

TARTIŞALIM

Yüce Allah, vahiyle bilgilendirmeseydi insanlık bugün geldiği seviyeye ulaşabilir miydi? Tartışınız.
Cevap: İnsanlar vahiy yoluyla bilgilendirilmemiş olsaydı insanlık çok daha kötü boyutta olurdu. Merhamet, ahlak, inanç olmazdı. Bu da yaşanılmaz bir yaşam, sürekli savaşlar içerisinde olmayı sağlardı. İnsanların devamlılığı olmazdı.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları Erkad Yayıncılık

TARTIŞALIM

Binlerce insanın şahitlik ettiği bir olayı bir ya da birkaç kişi farklı şekilde anlatsa olayı görenlerin buna tepkisi ne olur? Tartışınız.
Cevap: Olayı görenler olayların nasıl olduğunu bildiği için farklı anlatan insanlara karşı sinirlenebilirler. Çünkü doğrusunu gören biliyor.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Erkad Yayıncılık

YORUMLAYALIM

Duyu organlarımızla elde ettiğimiz bilgilerin bizi tam olarak gerçeğe ulaştıracağını düşünüyor musunuz? Yorumlayınız.
Cevap: Duyu organlarımız bize elde ettiğimiz bilgileri gerçeğe her zaman ulaştırmaz. Çünkü duyduklarımız gerçeği duymamızı sağlamaz. Etraftan duyduklarımız doğru olmayabilir. Dokunmadan, görmeden araştırmadan her bilgi doğru olmaz.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları Erkad Yayıncılık

TARTIŞALIM

Kendi aklını kullanmak varken başkalarını taklit etmenin sakıncalarını tartışınız.
Cevap: Kendi aklımız varken başkalarını taklit etmek doğru değildir. Taklit ettiğimiz insanlar her zaman doğru bildiklerini yapmazlar. Bizde onları taklit ederek yanlış şeyler yapmış oluruz. Kendi aklımızı kullanmalıyız. Başarı ancak kendi aklımızdadır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.