Cevap Yaz
28 Mayıs 2024, 11:21 - Saniye Yazdı

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 59-60-61-62. Sayfa Cevapları Erkad Yayıncılık

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 59-60-61-62. Sayfa Cevapları Erkad Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İslam’da İbadetlerin Temel İlkeleri konusunun yer aldığı 9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 59-60-61-62 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 59-60-61-62. Sayfa Cevapları Erkad Yayıncılık

9.Sınıf Erkad Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 59-60-61-62 Sayfa Cevapları İslam’da İbadetlerin Temel İlkeleri

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Erkad Yayıncılık

TARTIŞALIM

Bir kimse, dinin gereklerini yerine getirirken Kur’an ve sünnete uymadığında hangi sonuçlar ortaya çıkar? Tartışınız.
Cevap: Peygamberimiz hadislerinin hepsinde nasıl ibadet edilmesi, dinin gereklerinin nasıl olması gerektiğini yazdığını belirtmiştir ve ibadetlerini, dinini onun gibi yaşamalarını istemiştir. Kuran ve sünnete uymayarak dinin gerekleri yapıldığında manevi huzursuzluğa sebep olur. Ahirette Allah’ın huzuruna çıktığımızda insanlara bunun hesabını sorar.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Erkad Yayıncılık

YORUMLAYALIM

“Ameller niyetlere göredir…” (Buharî, Menâkibu’l – Ensar, 118.) hadisini yorumlayınız.
Cevap: İbadetlerin gerçek olması niyetten geçmektedir. İnsan neye niyet ederse onu öyle yapar. Niyetin iyi ise amelinde iyidir. Niyetin kötü ise amelin de kötüdür. 

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Erkad Yayıncılık

TARTIŞALIM

“İhlasla yapılan damla kadar ibadet, ihlassız yapılan deniz kadar ibadetten üstündür.” sözünün ne anlama geldiğini tartışınız.
Cevap: Yaptığımız bütün davranışlar, ibadetler Allah için ve onun rızası için yapılmalıdır. İhlas da yapılanların Allah rızası için yapılmasıdır. Allah rızası için yapılan ibadetin sevabı kendi için ve gösteriş için yapılan ibadetten bin kat sevaptır.

9. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları Erkad Yayıncılık

YORUMLAYALIM

“…Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım, sizin için din olarak İslamiyet’i beğendim…” (Mâide suresi, 3. ayet.) Yukarıdaki ayeti bid’atlerden kaçınmanın gereğini göz önüne alarak yorumlayınız.
Cevap: Dinimize sonradan söylenilen düşüncelere, ibadetlere ve inanışlara yer verilmemiştir. Dinimiz sadece hadislerde ve kuranda yazıldığı gibidir. Nimet olarak islamiyeti seçmiştir. Başka dinlere, başka inançlara uymamalıyız.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.