Cevap Yaz
12 Ekim 2023, 16:30 - Zülal Güneş Yazdı

Empati kurmak ile saygı duymak arasındaki ilişki

Soru: Empati kurmak ile saygı duymak arasındaki ilişki
Cevap: Başka birinin yaptığı hal hareket veya tavırlara anlayış göstermek ince bir empati aynı zamanda saygıyı gerektirir. Başka birinin yaptığı davranışa saygı gösterilmezse ortada kurulacak bir empati kalmaz.

Empati ile Saygı Arasındaki Bağlantı Nedir?

Empati kurmak ile saygı duymak arasındaki ilişki

Biriyle empati kurabilmek için o kişiye saygı duymanız temelde gerekli durumlardan biridir. Ayrıca empati kurabildiğimiz kimselere kendinizi onların yerine koyduğunuz için ve onlar gibi düşünmeye çalıştığınız için daha fazla saygı duyacaksınızdır. Çünkü empati kurmak “sen nasıl düşünüyorsun?”, “senin hissettiklerin neler?” gibi soruları karşındakine sormadan cevaplamaya çalışmaktır. Empati kurmayı başardığımızda karşımızdaki insanı daha çok anlayacağımız için o insanın kalbini kırmadan doğru bir şekilde bizimle iletişim kurmasını sağlayabiliriz. İnsanlar kalpleri kırılmadığında daha saygılı davranırlar. Bu yüzden biz de karşımızdakini anlamaya çalışmalı yani empati yapmalı ve karşımızdakini kırmadan, incitmeden onun hislerini anladığımızı belli ederek kendi düşüncelerimizi aktarmalıyız. Doğru ve sağlıklı bir ilişki empati kurmaktan ve birbirine saygı duymaktan beslenir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 272. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.