Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
28 Nisan 2021, 22:36
Zeynep Zeynep
Üye
Konu Sayısı: 30

İnsanın İradesi ve Sorumluluğu İle Kader Arasındaki İlişki Nedir?

İnsanın İradesi ve Sorumluluğu İle Kader Arasındaki İlişki Nedir?

İrade, aklın etkisiyle insanların isteyip de yapmak istedikleri bunu düşünebilmeleri demektir. Sorumluluk başa gelen her şeyin üstesinden gelme, bile ve isteye girdiği işleri yapmak ve oluşacak sonuçların kendinden mesul tutulacağını bilmektir. İrad edebilen insanlar sadece sorumluluk taşıyabilir. Çünkü aklını kullandığı için bir işi halledebileceğini kanıtlayabilir.

İrade edemeyen kimse doğru düşünemediği için sorumluluk da alamaz. Buna göre kişi kendi kaderini kendi tesis ettiğine göre bununla doğrudan ilişkisi vardır. İrade sorumluluğu sorumluluk da kaderi oluşturmaktadır. Dinimizde aklı başında olan her insana dinin mesuliyeti verilerek Allah’a kul kabul edilmiştir yani bir sorumluluk tahsis edilmiştir. Öğrenerek, araştırarak, düşünerek sorumluluklarını fikren ve fiilen tatbik etmek üzere uygular ve kendi kaderlerini kendileri belirlerler.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Teravih Namazının Camilerde Kılınmasının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.