Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Zeynep Yazdı

İnsanın İradesi ve Sorumluluğu İle Kader Arasındaki İlişki Nedir?

İnsanın İradesi ve Sorumluluğu İle Kader Arasındaki İlişki Nedir?

İnsanın İradesi ve Sorumluluğu İle Kader Arasındaki İlişki Nedir?

İrade, aklın etkisiyle insanların isteyip de yapmak istedikleri bunu düşünebilmeleri demektir. Sorumluluk başa gelen her şeyin üstesinden gelme, bile ve isteye girdiği işleri yapmak ve oluşacak sonuçların kendinden mesul tutulacağını bilmektir. İrad edebilen insanlar sadece sorumluluk taşıyabilir. Çünkü aklını kullandığı için bir işi halledebileceğini kanıtlayabilir.

İrade edemeyen kimse doğru düşünemediği için sorumluluk da alamaz. Buna göre kişi kendi kaderini kendi tesis ettiğine göre bununla doğrudan ilişkisi vardır. İrade sorumluluğu sorumluluk da kaderi oluşturmaktadır. Dinimizde aklı başında olan her insana dinin mesuliyeti verilerek Allah’a kul kabul edilmiştir yani bir sorumluluk tahsis edilmiştir. Öğrenerek, araştırarak, düşünerek sorumluluklarını fikren ve fiilen tatbik etmek üzere uygular ve kendi kaderlerini kendileri belirlerler.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.