Cevap Yaz
4 Şubat 2023, 17:14 - Zülal Güneş Yazdı

İlk Kütüphane Hakkında Araştırma

Soru: İlk Kütüphane Hakkında Araştırma
Cevap:

Asur devleti tarafından M.Ö 625 yılında kurulmuş olan ilk kütüphane Ninova kütüphanesi olarak kabul edilmektedir.

Bu kütüphane içerisinde yer alan ve çivi yazısı ile yazılmış olan 20.00’den fazla kil tablet günümüzde ingiltere2de bulunan British Museum koleksiyonları içerisinde yer almaktadır.

Tarihte Bilinen İlk Kütüphane

İlk Kütüphane Hakkında Araştırma

Tarihte bilinen ilk kütüphane Asur Devleti Tarafından Kurulmuştur. Dünyadaki İlk Kütüphane Olarak Kabul Edilen Bu Yapı En Eski Kütüphane Olma Özelliğine Sahiptir.  Türklerde İlk Kütüphane ise Uygurlar Döneminde Kurulmuştur.

Osmanlıda ilk kütüphane İse 1884 Yılında Devlet Tekelinde Kurulmuştur. Kütübhâne-İ Umûmî-İ Osmânî Adında Kurulmuş Olan Bu Kütüphane 1961 Yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesi İsmi ile Değiştirilmiştir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 25. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.