Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 11:11 - Zülal Güneş Yazdı

Maddelerin Nasıl Bir Yapıya Sahip Olduğunu Bilmek, Bize Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

Soru: Maddelerin Nasıl Bir Yapıya Sahip Olduğunu Bilmek, Bize Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?
Cevap: Elimizde bulunan bir maddenin yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız, bize o maddeyi nerede kullanabileceğimiz hakkında fikir vermiş olur. Bu nedenle maddelerin hangi yapıda olduklarını bilmek kullanım alanlarını belirlemek açısından önemlidir.

Sert ve Kırılgan Maddeler

Maddelerin Nasıl Bir Yapıya Sahip Olduğunu Bilmek, Bize Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar

Maddeler, yapıları gereği farklı özelliklere sahip olabilir. Bu özellikler arasında sertlik ve kırılganlık da bulunmaktadır. Sert maddeler, dışarıdan müdahale edildiğinde kolayca dağılmayan ve parçalanmayan maddelerdir.

Kırılgan maddeler ise dışarıdan ufak bir etki ile bile kolaylıkla parçalara ayrılabilen maddelerdir. Örneğin cam, kırılgan maddeler konusunda akla gelen ilk örnek olmaktadır. Mermer ise sert maddelere verilebilecek bir örnektir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 115. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.