Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 10:48 - Zülal Güneş Yazdı

Ağaç ile Aynı Ortamda Olmasına Rağmen Demiri Neden Daha Soğuk Hissederiz?

Soru: Ağaç ile Aynı Ortamda Olmasına Rağmen Demiri Neden Daha Soğuk Hissederiz?
Cevap: Ağaç ve demir, farklı ısı iletkenliklerine sahip malzemelerdir. Isı iletkenliği, bir malzemenin ısıyı ne kadar hızlı ilettiğini belirleyen bir özelliktir. Demir, ağaca kıyasla daha yüksek bir ısı iletkenliğine sahiptir, yani demir ısıyı daha hızlı iletir. 

Demirin Ağaçtan Daha Soğuk veya Sıcak Olmasının Nedeni Nedir?

Ağaç ile Aynı Ortamda Olmasına Rağmen Demiri Neden Daha Soğuk Hissederiz

Ağaç ve demir, farklı ısı iletkenliklerine sahip malzemelerdir. Isı iletkenliği, bir malzemenin ısıyı ne kadar hızlı ilettiğini belirleyen bir özelliktir. Demir, ağaca kıyasla daha yüksek bir ısı iletkenliğine sahiptir, yani demir ısıyı daha hızlı iletir. Bu nedenle aynı sıcaklıkta olsalar bile demir, ısıyı vücuttan daha hızlı çeker ve vücuttan daha hızlı ısı kaybeder. Sonuç olarak demiri daha soğuk hissederiz.

Ayrıca ağaç ve demir, farklı termal kütlelere sahiptir. Termal kütle, bir malzemenin ısıyı depolama kapasitesini belirleyen bir özelliktir. Demir, ağaca kıyasla daha yüksek bir termal kütleye sahiptir. Bu da demirin ısınması veya soğuması daha uzun zaman alır. Bu nedenle, bir demir parçasını uzun süre tuttuğumuzda, daha soğuk hissederiz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 131. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.