Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Manevi Yönden Temiz Olan Bir Kimse Hangi Özellikleri Taşır?

Manevi yönden temiz olan bir kimse hangi özellikleri taşır? 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 4. sınıflara gösterilen Din Kültürü Ders Kitabı içerisinde geçen önemli bir sorudur. Manevi yönden temiz olan bir insan manen huzura kavuşur. Çünkü manen temiz olan bir kimse, iyi bir kimsedir, dürüsttür, güvenilirdir, çalışkandır, doğruları savunur, çalmaz, çırpmaz, zarar vermez ve yardımsever bir insandır.

Manevi yönden temiz olan bir kimse hangi özellikleri taşır

Manevi yönden temiz olan bir kimse hangi özellikleri taşır? Yazınız

Manevi yönden temiz olmak için insanların biyolojik olarak temiz olmasının yanı sıra Kur’an-ı Kerim’e yaklaşmaları gerekmektedir. Kur’an-ı Kerim’in emrettiği işleri eksiksiz yapmalı, yasakladıklarından uzak durmalı ve Allah’ın peygamberinin hadis ve sünnetine uymamız gerekmektedir.

Allah’ın peygamberi Hz. Muhammed s.a.v en doğru yol gösterici ve manevi yönden pirüpaktır. Peygamberimiz bütün insanlığa bunu tavsiye etmiştir. Peygamberimizin hadis ve sünnetine uymalı ayrıca Kur’an-ı Kerim’in yolundan sapmamalıyız.  Müdessir Suresi 74. ayette Yüce Allah, peygamber efendimize manen temiz olması adına şöyle bir uyarıda bulunmuştur.

“Ey bürünüp sarınan, kalk ve insanları uyar Sadece rabbini yücelt, elbiseni temizle, pislikten sakın.”

Peygamber efendimize karşı Cebrail (a.s.) aracılığı ile yapılan bu uyarı ile beraber peygamber efendimiz manen temizliğine önem vermiş ve bu konuda asla yanlışa düşmemiştir. Peygamber efendimize karşı yapılmış bu açık uyarıdan ders almalı ve manen temizliğimize özen göstermeliyiz. Hiç bir zaman kötü düşünmemeli, haksızlık yapmamalı, bencil olmamalı, tembellik etmemeli ve yalan söylememeliyiz. Dürüst, yardımsever, çalışkan, devlete ve millete hayırlı birer insan olmalıyız.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.