Cevap Yaz
4 Şubat 2023, 17:35 - Zülal Güneş Yazdı

Mâni Nedir? Araştırınız

Soru: Mâni Nedir? Araştırınız
Cevap:

Mani, bir şeyi yapmama, destekleme veya kabul etmeme durumunu ifade eder. Bu terim genellikle bir fikir, düşünce, öneri veya uygulama konusunda bir kişinin reddetme durumunu belirtir. Mani, bir şeyi reddetmenin veya itiraz etmenin bir ifadesidir.

Anonim halk edebiyatı nazım türleri arasında yer alan mani başta aşk olmak üzere çeşitli konular üzerine yazılmaktadır. 7’li hece ölçüsüyle söylenen maniler çoğunlukla aaxa kafiye şeması ile söylenmektedir.

Mani Örnekleri 

Mâni Nedir Araştırınız

Mani örnekleri mani çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Mâni çeşitleri kafye düzenine göre kendi içerisinde kategorilendirilmektedir. Mani nedir? Ve mâni çeşitleri nelerdir? Diye merak edenler için maniler şöyle sınıflandırılmaktadır;

  • Düz mani
  • Kesik mani
  • Cinaslı mani
  • Yedekli mani
  • Deyiş mani
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 92. Sayfa Cevapları Özgün Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.