Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 9:52 - Saniye Yazdı

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 94-96-98-99-100-102. Sayfa Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 94-96-98-99-100-102. Sayfa Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İslam Ahlakında Yerilen Bazı Davranışlar konusunun bulunduğu 10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 94-96-98-99-100-102 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 94-96-98-99-100-102. Sayfa Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

10.Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 92-93  Sayfa Cevapları İslam Ahlakında Yerilen Bazı Davranışlar

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

NELER BİLİYORSUNUZ?

Hz. Muhammed (s.a.v.), “… Ellerinizi başkalarına zarar vermekten uzak tutun….(37) buyurmuştur. İnsanlara zarar veren davranışlar neler olabilir? Düşününüz ve görüşlerinizi paylaşınız.
Cevap: Karşımızdaki insanlara karşı kibirli olmak, kıskanç ve haset davranışlar sergilemek, arkalarından konuşmak, küçük görmek aşağılamak ve kötü söz söylemek insanlara zarar veren davranışlardandır. İnsanlara bu davranışları sergilediğimizde etrafımızdaki insanlar azalır ve dinen çok günahtır.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

ETKİNLİK

Hz. Muhammed (s.a.v.), doğruluğun insanı iyiliğe, yalanın ise kötülüğe götüreceğini belirtmiştir. İftira da bir yalandır. Yalan söylemenin ve iftira etmenin toplumda yol açabileceği kötülükleri bir kompozisyon hâlinde özet olarak yazınız ve yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasının temelinde doğruluk ve dürüstlük yatar. Ancak, yalan söyleme ve iftira atmak, insanlar arasında ciddi sonuçlara yol açabilen kötülüklerin kaynağı olabilir.

Yalan söylemenin ilk zararı, güvenin azalmasıdır. Bir kişi sürekli olarak yalan söylediğinde, çevresindekilerin ona olan güveni azalır. Yalan söylendiğinde insanların birbirine olan güveni sarsılır ve toplumdaki ilişkiler bozulur.

Bir başka zararlı etki ise çevredeki saygınlığın kaybedilmesidir. İnsanlar, kendilerine sürekli yalan söylenen veya haksız yere iftiraya uğrayan bir kişiye olan saygılarını yitirirler. Bu durum, kişinin insan ilişkisini olumsuz etkiler ve toplumda dışlanmasına yol açabilir.

Yalanlar ve iftiralar aynı zamanda haksızlığa sebep olur. Bir kişi hakkında asılsız iddialar ortaya atıldığında, bu kişi haksız yere suçlanmış veya itibarı lekelenmiş olur. Bu durum adalete karşıdır ve masum insanların zarar görmesine neden olur.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

ETKİNLİK

“Bir dinle, yüz düşün, bir tek söz söyle!”
“İnsan ne bulursa dilinden bulur.” atasözlerini yorumlayınız.
Cevap: Bir dinle, yüz düşün, bir tek söyle sözünden karşımızdakilerle konuşurken veya bir şey söylerken düşünerek konuşmalıyız. Söyleyeceğimiz her kelimenin nereye gideceğini düşünmeliyiz. karşımızdakini kırmadan, incitmeden ve kötü sözler söylemeden konuşmalıyız.
İnsan ne bulursa dilinden bulur , sözünde insanın başına ne geliyorsa dilini tutamadığından veya ağzından çıkan kelimelere dikkat etmediğinden gelir demek istemiştir.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

ETKİNLİK

Bir atasözünde “Haset eden kişi onsaydı(65) kör şeytan onardı.” denmiştir. Başkasına haset etmek, haset edene mi yoksa edilene mi zarar verir? Atasözünü yorumlayınız.
Cevap: Haset etmek edene zarar verir. Kendini yer bitirir. Has edilenin bundan haberi olmadığından hasat eden bütün zararı kendine verir

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 100 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

ETKİNLİK

Bir kimse hakkında kötü düşünmeniz, o kişiye karşı tutum ve davranışlarınızı nasıl etkiler? Görüşlerinizi paylaşınız.
Cevap: O kimse için davranışlarım değişir. Kötü düşünüyorsam uzaklaşırım. Onunla sohbet ve muhabbet etmekten kaçınırım. Ona karşı tutumum değişir. 

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

ETKİNLİK

İsrafın bireye ve ülke ekonomisine zararları nelerdir? Bu konuyu arkadaşlarınızla tartışınız. Yaşantınızda da israfın her türlüsünden kaçınıp tutumluluğa önem veriniz.
Cevap: İsraf etmek ev ekonomimizi oldukça etkiler. Fazlasını aldığımız ve gereksiz aldığımız her şey israftır. İhtiyacımız yokken aldıklarımız kalmadığında veya aslında ihtiyacı olandan da almış oluruz. Bu da ülke ekonomimizi de olumsuz şekilde etkilemektedir. Su israfı, elektrik israfı ülkemizin ekonomisine zarar verir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.