Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 9:51 - Furkan Yazdı

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 87-88-89. Sayfa Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 87-88-89. Sayfa Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İslam Ahlakının Konusu ve Gayesi konusunun bulunduğu 10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 87-88-89 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 87-88-89. Sayfa Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

10.Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 87-88-89 Sayfa Cevapları İslam Ahlakının Konusu ve Gayesi

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. İslam ahlakının konusu ve gayesi hakkında kaynaklardan bilgi edininiz.
Cevap: İslam ahlakının konusu, insanın düşünce ve davranışlarıdır yani iyi ve kötü huy ve davranışların ne olduğudur. İslam ahlakının gayesi, insanı, Allah’ın (c.c.) bütün yaratıklarına karşı merhametli olmak, hiçbir menfaat gözetmeksizin fedakarlıkta bulunmak, karşılıksız sevmek; insani ilişkilerde iyi niyetli, dürüst, güvenilir olmak ve kötü eğilimlerden uzak durmaya yöneltmektir. yollarını gösterir.

2. İslam ahlakının kaynaklarının neler olduğunu araştırınız.
Cevap: İslam ahlakının kaynakları kuran ve sünnettir.

3. Ahlakın terbiye ile ilişkisi konusunda bir araştırma yapıp kompozisyon hazırlayınız.
Cevap: 

Ahlak insanların doğru ve yanlışı ayırt ederek doğru işler yapmasına söylenir. Terbiye ise insanların ahlaki değerler kazanmasına, öğrenmesine denir. Terbiye sahibi olmayan bir insan ahlak sahibi olamaz ve doğruyla yanlışı ayırt edemez.

Terbiye edilme genellikle çocukluk döneminde başlar çünkü bu yaşta öğrenilen bilgiler hayat boyunca uygulanacak ve değiştirilmesi çok zor olacaktır. Bu yaşta yanlış öğrenilen bir bilgiyi düzeltmek ilerleyen yaşta daha zor olacaktır. Ağaç yaşken eğilir atasözünden yola çıkarak çocuklar küçük yaşta terbiye edilmeli, doğruyla yanlış anlatılmalıdır. Bunun için çocuklara paylaşmanın, dürüstlüğün, empatinin ve yardımlaşmanın ne kadar iyi bir davranış olduğunu öğretmek gerekir.

Ahlak ve terbiye ilişkisi, toplumun tümünü etkiler. Toplumun büyük kısmının bu değerlerden yoksun olması toplumun yanlış yola hep beraber gitmesine sebep olur tam tersine bu değerlere sahip çıkan toplumlar doğru yolda ilerleyerek daha gelişmiş hale gelir. Bu nedenle gerek küçük yaşta çocuklara, gerekse okullarda öğrencilere terbiye öğretilmeli ve ahlak kazandırılmalıdır.

4. Mahremiyet ve tecessüs kavramlarının anlamlarını öğreniniz.
Cevap: Mahremiyet, bir ya da birden çok kişiye ait olan bilgilerin veya bazı özelliklerin gizli tutulması ve korunması anlamına gelmektedir.                   Tecessüs, bir olayı ya da olguyu merak etmek ve işin iç yüzünü öğrenmeye çalışmak anlamına gelmektedir.

5. Yalan, gıybet ve haset hakkında hadisler bularak defterinize not ediniz.
Cevap: 

“Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur!” (Buhârî, Savm,8.)

Allah’ın takdir ve ikramına razı olmamak demek olan hasetten sakınmak gerekir. (Rİyazüs Salihin)

6. Hucurât suresinin 11 ve 12. ayetlerinin açıklamasını bir Kur’an tefsirinden okuyunuz ve bu ayetlerde kaçınılması istenen davranışların zararlarını düşünüp notlar alınız.
Cevap: Dedikodu ve gıybet yapmak Allah katında kötü konumdadır. Kimse kimsenin açığını veya eksiğini aramamalıdır. Kimse kimseden üstün veya büyük değildir. Kimseyle alay veya dalga geçmemeliyiz. Kimseyi küçük görmemeli ve aşağılamamalıyız.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

İSLAM AHLAKININ KONUSU VE GAYESİ

NELER BİLİYORSUNUZ?

Hz. Muhammed (s.a.v.), “Müminlerin iman yönünden en olgunu, ahlakı en güzel olanıdır.”(1) buyurmuştur. Bu hadisten, İslam ahlakının konusu ve gayesi hakkında nasıl bir sonuç çıkarılabilir? Düşününüz ve görüşlerinizi paylaşınız.
Cevap: Ahlaklı, fedakar, merhametli ve karşılıksız sevmek gibi davranışlarda bulunan insanlar iman yönünden olgundurlar. Ahlaklı düşünce ve davranışlar insanı olgunlaştırır.

10. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları Bilim ve Kültür Yayınları

ETKİNLİK

Kur’an-ı Kerim’de, “Nefsini arındıran (maddi temizliğe önem veren ve günahlardan kaçınıp güzel ahlaklı olan) kimse kesinlikle kurtuluşa erecektir. Onu günahlara gömen ise elbette ziyana uğrayacaktır.”(8) buyrulur. Hz. Muhammed (s.a.v.) de bir hadisinde, “İnsanların cennete girebilmesinde en çok etkili olan, takvâ ile güzel ahlaktır.”(9) buyurmuştur.
Yukarıda verilen ayet ve hadisi, İslam ahlakının konusu ve gayesi açısından yorumlayınız.
Cevap: Güzel ahlaklı olan ve nefsine hakim olan herkes Allah’ın huzurunda güzel yerde olurlar. İslam ahlakının konusu ve gayesine uygun bir hadistir. Ahlakın gayesi olarak güzel ahlaklı olan insan dışardaki kimselere de kötülük yapmaz ve iyi davranır.

 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.