Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 18:14 - Zülal Güneş Yazdı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 182-184-185. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları

12.Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 182-184-185. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde lise son sınıf öğrencileri olan 12. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 1945-1950 Yılları Arasında Türkiye ile alakalı soruların bulunduğu 12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 182-184-185 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 182-184-185. Sayfa Cevapları Semih Ofset SEK Yayınları

12.Sınıf Semih Ofset SEK Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 182. Sayfa Cevapları Hazırlık Çalışmaları

12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 182 Ders Kitabı Cevapları

1. Çok partili siyasi hayata geçiş ile demokrasi arasındaki ilişkiyi açıklayınız.
Cevap: Demokrasi birçok görüşün olduğu ve halkında bu görüşlere göre yöneticiyi seçtiği bir sistemdir. Çok partili hayata geçiş ile çeşitli siyasi gruplar olacak ve görüşleri ile  yönetime aday olacaklardır. Demokrasi tam bir şekilde yaşanmaya başlayacaktır. 

2. Günümüzde şehirlerde kırsal yerleşim yerlerine göre nüfusun daha fazla olmasının nedenleri nelerdir?
Cevap: Şehirlerde hayat şartları daha elverişlidir. Hastane, okul gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız alanlar şehirlerde bulunmaktadır. Aynı zaman da iş imkanı da fazla olduğu için şehirlerde nüfus kırsal yerlere göre fazlalık gösterir. 

3. Büyüklerinizden Kore Savaşı ile ilgili bilgi alarak çevrenizde bu savaşa katılanları belirleyiniz.
Cevap: NATO’ya üye olmak için Türkiye II. Dünya Savaşı’nda Almanya ve Japonya’ya savaş ilan ederek Kore’ye asker göndermiştir. 

12.Sınıf Semih Ofset SEK Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 184-185. Sayfa Cevapları 1945-1950 Yılları Arasında Türkiye

12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 184 Ders Kitabı Cevapları

Günümüzde ülkemizdeki seçimlerde hangi ilkeler geçerlidir?
Cevap: Demokrasi adı altındaki seçim ilkesi kapsamında gerçekleşen seçimler serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm standartlarına göre yargı tarafından denetlenerek gerçekleşir 


12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Semih Ofset SEK Yayınları Sayfa 185 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik

Demokrat Partinin kurucularından Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü’nün  hayatını araştırarak aşağıdaki bölümlere kısaca yazınız.
Cevap:

Celal Bayar → 16 Mayıs 1883 yılında doğmuştur. Ekonomist ve siyasetçidir. Askeri kökenli olmayan ilk, Türkiye’nin üçüncü Cumhurbaşkanıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün başbakanlığını yapmıştır.

Adnan Menderes → 1899 yılında Aydın’da dünyaya gelmiştir. 1950-1960 yıllarında Başbakanlık görevi sürdürdü. Türk siyasi tarihinde darbeyle koltuğundan edilip idam edilen ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıdır. 

Refik Koraltan → 1889 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. 1950-1960 yıllarında TBMM Başkanlığını üstlenmiştir. 27 Mayıs darbesinden sonra tutuklandı ve Yassıada Yargılamalarından sonra idam cezasına çarptırıldı fakat cezası ömür boyu hapse çevrilmiştir. Altı yıl sonra çıkarılan bir afla serbest bırakıldı.

Fuat Köprülü → 4 Aralık 1890 yılında dünyaya gelmiştir. Türkolog, edebiyat tarihçisi, siyasetçi ve Dışişleri Bakanlığı görevini sürdürmüştür. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.