3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 160-161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları MEB Yayınları
3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 160-161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2025-2026 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin ilk kez göreceği ve en çok cevaplarına ihtiyaç duyabilecekleri kitaptan olan, içerisinde Tartma konusunun yer aldığı 3. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 160-161-162-163-164-165 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili fikir ve önerilerinizi yorumlardan yapabilirsiniz.

3.Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları 160-161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları Tartma
- 3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 160 Ders Kitabı Cevapları
- 3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları
- 3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları
- 3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 163 Ders Kitabı Cevapları
- 3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 164 Ders Kitabı Cevapları
- 3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 160-161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2025-2026
3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 160 Ders Kitabı Cevapları
Ekrem Bey alacaklarının miktarını:
Manav reyonunda neden “kilogram” olarak söyledi? Düşünelim.
Cevap: Meyve sebzelerin kütlesi daha fazla olduğundan kilogram demiştir.
Kuruyemiş reyonunda neden “gram” olarak söyledi? Düşünelim.
Cevap: Kuruyemişlerin kütleleri daha az olduğundan gram demiştir.
Etkinlik
Teraziler günlük hayatta nerelerde kullanılır?
Cevap: Bakkal, manav, kasap gibi yerlerde kütle ölçmek için kullanılırlar.
3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları
Yapalım
1. Aşağıdaki nesneleri ölçmek için “gram” veya “kilogram” birimlerinden hangisi kullanılır? Karşılarına yazalım.
Cevap:
Bilezik = …..gram…..
Karpuz = …..kilogram…..
1 kasa elma = …..kilogram…..
1 adet armut = …..gram…..
Yüzük = ….gram……
1 çuval patates = …..kilogram…..
2. Aşağıdaki görsellerde verilen nesneleri altlarında yazan kütle ölçme birimlerinden uygun olanı ile eşleştirelim.
Cevap:

3. Aşağıdaki ifadelerde boş bırakılan yerlere “gram” veya “kilogram” ifadelerinden uygun olanını yazalım.
Cevap:
1 kasa limon ……….kilogram………. ile ölçülür.
1 tane portakal ………gram……….. ile ölçülür.
1 adet elma ………gram……….. ile ölçülür.
1 çuval un ……..kilogram………… ile ölçülür.
Kavun ……….kilogram………. ile ölçülür
3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları
Yandaki görselde farklı türlerde çiftlik hayvanları vardır. Görseldeki hayvanları inceleyelim. Hayvanların kütlelerini tahmin edelim.
En hafif hayvan hangisidir? Düşünelim.
Cevap: En hafif hayvan Kuştur.
En ağır hayvan hangisidir? Düşünelim.
Cevap: En ağır hayvan inektir.
3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 163 Ders Kitabı Cevapları
Yapalım
Aşağıdaki varlıkların kütlelerini “kg” ve “g” cinsinden tahmin edelim. Tahminlerimizi tablodaki uygun yerlere yazalım. Daha sonra bu varlıkları tartalım. Elde ettiğimiz ölçme sonuçlarıyla tahminlerimizi karşılaştıralım.
Cevap:

Hülya Hanım, yeni bir pasta tarifi dener. Pastasının güzel olması için malzemeleri tarifte belirtildiği kadar kullanmak ister. Tarifte kullanılacak bazı malzemelerin miktarları aşağıda listelenmiştir. Bu listeye göre Hülya Hanım’ın toplam kaç kg, kaç g malzeme kullanması gerekir? Düşünelim.
Cevap:
500g + 10g + 10g + 300g + 1kg = 1 kg 820 gram malzeme kullanması gerekir.
3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 164 Ders Kitabı Cevapları
Yapalım
Engin, kuruyemişçiden 200 g üzüm, 150 g leblebi almıştır. Engin’in aldıkları 500 g’dan ne kadar eksiktir?
Cevap:
200 + 150 = 350 g.
500 – 350 = 150 gram eksiktir.
Bölüm Değerlendirme
1. Aşağıdaki nesneleri ölçmek için gram veya kilogram birimlerinden hangisi kullanılır Karşılarına yazınız.
Cevap:
Ekmek = …..gram…..
Kolye = ….gram……
1 adet kivi = …..gram…..
1 çuval soğan = ……kilogram….
1 salkım muz = ….kilogram……
1 adet lahana = ….kilogram……
2. Aşağıdaki tablolarda verilen nesnelerin kütlelerini tahmin ediniz. Kütle ölçme birimlerinden uygun olanı ile eşleştiriniz.
Cevap:

3. Kilosu 5 TL’den bir kasa incir 60 TL’ye satılmıştır. Buna göre bir kasa incir kaç kg gelmiştir?
Cevap:
60 ÷ 5 = 12 kg gelmiştir.
4. Ece ile kardeşi Ege’nin kiloları toplamı 53 kg 800 g’dır. Ece 37 kg 500 g ise kardeşi Ege kaç kg kaç g’dır?
Cevap:
53,800 – 37,500 = 16 kg 300 g’dır.
5. 1 kg limonun 500 gramı ile limonata yapılmıştır. Geriye kaç g limon kalmıştır?
Cevap:
1 kg→ 1000 gr.
1000 – 500 = 500 g kalmıştır.
6. 5 kg’lık bir paket bulgurun fiyatı 9 TL’dir. Markete 54 TL ödeyen Aysel Hanım kaç kg bulgur almıştır?
Cevap:
54 ÷ 9 = 6 paket almıştır.
7. Görsellerle ilgili verilerden yararlanarak problemler kurunuz. Kurduğunuz problemleri defterinize yazıp çözünüz.
Cevap:
Problem: Bir çobanın 600 kg ağırlığında bir ineği, 70 kg ağırlığında bir koyunu ve 50 kg ağırlığında bir keçisi vardır. Buna göre bu çobanın hayvanlarının toplam kilosu nedir?
Çözüm:
600 + 70 + 50 = 720 kilogramdır.
3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 160-161-162-163-164-165. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2025-2026
Bu konuyu çalışırken zorlandığınız kısımları yorumlarda belirtebilirsiniz. Tartma konusu günlük hayatta sıkça kullandığımız önemli bir beceridir. Gram ve kilogram birimlerini öğrenmek, alışveriş yaparken ve tarifleri uygularken bize yardımcı olur. Pratik yaparak bu konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.
Aradığınız ödevi bulamadıysanız lütfen MEB Yayınları 2025 veya Ekoyay Yayıncılık 2025 ana içeriğimizi ziyaret ediniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 3. sınıf türkçe sayfa 11 forum sınıf

