Cevap Yaz
18 Aralık 2023, 18:00 - Furkan Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 42-44-46-47. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 42-44-46-47. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kültürümüzün Ögeleri konusunun bulunduğu 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42-44-46-47 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 42-44-46-47. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 42-43-44-45-46-47. Sayfa Cevapları Kültürümüzün Ögeleri

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42 Cevapları Ferman Yayıncılık

KÜLTÜRÜMÜZÜN ÖGELERİ

Hazırlanalım

Tarihî bir cami, köprü ya da bir okul neden kültürümüzün bir ögesi sayılmaktadır? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Çünkü bu köprü, cami yada herhangi bir tarihi yapılar atalarımız tarafından inşa edilip kullanılmıştır. Bizler bu yapılara onların emeklerine saygı göstermek için sahip çıkarız. Bu saygı zamanla kültürümüzün bir parçası olmuştur.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 44 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Yaşadığınız yerin geçmişi ile ilgili sınıfınıza getirdiğiniz metin ve görselleri inceleyiniz. Arkadaşlarınızla sizin getirdiğiniz içerikleri karşılaştırınız.
Cevap: Arkadaşlarımla benim getirdiğim görseller ve metinlerin en büyük benzerliklerinden birisi tüm resimlerin siyah-beyaz veya az renkli olmasıdır. En büyük fark ise mekanların çok farklı tarzlar, yapılar olmasıdır.


2. Etkinlik

Yakın çevrenizde yer alan farklı millî kültür ögelerine örnekler bularak bu örnekleri defterinize yazınız. Ardından yakın çevrenizdeki bir tarihî eseri görselleriyle birlikte tanıttığınız bir yerel tarih çalışması hazırlayınız. Çalışmanızı sınıfınızda sununuz.
Cevap: 

 • Akrabalarımızı ve komşularımızı ziyaret etmek,
 • Tarihi cami, okul, çeşme ve yapıları korumak,
 • Halk müziklerini dinlemek,
 • Dilimizi yabancı kelimeleri karıştırmadan kullanmak,
 • Gelenek-göreneklerine sahip çıkmak

en büyük milli ögelerimizdir.

Bunun yanı sıra 

 • Ayasofya Camii
 • Atatürk Kültür Merkezi
 • Göbeklitepe
 • Aspendos
 • Topkapı Sarayı
 • Süleymaniye Camii 

gibi bir çok tarihi eserde ülkemizde bulunmaktadır.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Ferman Yayıncılık

3. Etkinlik

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Çevrenizde fotoğraftakilere benzer hangi kültürel ögeler olduğunu söyleyiniz. Bu ögelerin özelliklerini ve kullanım amaçlarını anlatınız.
Cevap: Bu ögeler çevremizde fazla yoktur. Hereke halısı genellikle zemindeki soğuk hissiyatından korunmak, nakış örnekleri güzel bir görüntüyü oluşturmak, yün çorap soğuktan korumak ve bindallı kıyafet ise kültürümüzü yansıtan güzel kıyafetlerdendir.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları Ferman Yayıncılık

Sonraki Konuya Hazırlık

Aile bireylerinizin çocukluk dönemi hakkında onlarla bir görüşme yapınız. Görüşmeden elde ettiğiniz bilgileri yazarak sınıfınıza getiriniz. Yazılarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Aile bireylerim çocukken teknolojik olarak kötü durumdalarmış. Evlerinde televizyon yok, mahallesinde televizyon olan yalnızca bir ev olduğu için haftada bir kez çizgi film izlemek için o eve toplanıyorlarmış. 

Annem ve babam çocukken sokaktan çıkmadıklarını, sokaktaki arkadaşlarıyla misket, seksek, voleybol, uzun eşek gibi bir çok oyunlar oynarlarmış.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.