Cevap Yaz
27 Ocak 2024, 0:26 - Furkan Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kültürümüzün Ögeleri konusunun bulunduğu 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48-49-50-51 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Kültürümüzün Ögeleri

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Ferman Yayıncılık

AİLEM ÇOCUKKEN

Hazırlanalım

Eskiden çocukların oynadığı oyunlarla ilgili neler biliyorsunuz? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Eskiden çocuklar teknolojinin yetersiz olmasından ötürü sokaklarda oyunlar oynarlarmış. Sokakta seksek, halat çekme, park oyunları, uçurtma uçurma, voleybol ve misket gibi oyunlar oynarmış.


Söyleyelim

Geleneksel çocuk oyunlarımızdan yakan top, çuval yarışı, halat çekme, mendil kapmaca, tombik, elim sende, saklambaç, akşam ebesi, aşık, istop, tıp, kulaktan kulağa ve seksek oyunlarından hangilerinin kurallarını biliyorsunuz? Bu oyunların sizin oynadığınız oyunlarla ne gibi benzerlik ve farklılıkları vardır? Söyleyiniz.
Cevap: Günümüzde bu oyunları pek fazla oynamayız. Bu oyunların bir çoğunu bilmiyorum. Ben bu oyunlardan saklambaç, seksek ve yakan top oyununu biliyorum. Günümüzde bu oyunlar teknolojiden yararlanılmadığı için en büyük fark teknoloji farkıdır. Günümüzde pek çok oyun bilgisayar oyunu, telefondaki mobil oyunlardan oluşur.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Etkinlik

Aşağıdaki oyunları ve kuralları okuyunuz. Bu oyunları kendi oynadığınız oyunlarla değişim ve süreklilik açısından karşılaştırınız. Ders arasında arkadaşlarınızla birlikte okul bahçesinde bu oyunlardan istediklerinizi oynayınız.
Cevap: Günümüzde böyle oyunlar yerini mobil ve bilgisayar oyunlarına bırakmıştır. Körebe oyunu günümüzde Among Us gibi oyunların yerine bırakmış, telden araba yapma oyunları ise günümüzde kendini yarış oyunlarına bırakmıştır.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ferman Yayıncılık

5. Etkinlik

Aşağıda verilen görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocuklar, hangi oyunları oynamakta ya da hangi etkinliklere katılmaktadır? Görsellerin altlarında verilen boşluklara yazınız. Bu oyun ve etkinlikleri günümüzde kendi oynadığınız oyun ve yaptığınız etkinliklerle karşılaştırınız. Benzer ve farklı yanlarını söyleyiniz.
Cevap: 

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Ferman Yayıncılık

Öneri

“https://ders.eba.gov.tr” genel ağ adresindeki videoyu izleyerek videonun sonundaki soruyu yanıtlayınız.
Cevap: Bu oyunlar seksek, yakartop, misket, voleybol, sokak futbolu gibi oyunlar olabilir. Bu oyunlar günümüzde azda olsa hala oynanan oyunlardır.


6. Etkinlik

Aşağıda verilen tabloya kurallarını bildiğiniz iki geleneksel oyun adı da siz yazınız. Ardından tabloyu oyunların kurallarına göre doldurunuz.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Ferman Yayıncılık

Sonraki Konuya Hazırlık

Öğretmeninizden size ülkemizin kuruluş sürecini anlatan videolar önermesini isteyiniz. Videoları izlerken hissettiğiniz duygu ve düşüncelerinizi not alarak bir sonraki derste yanınızda getiriniz.
Cevap: Bu videolar beni çok duygulandırdı. Vatanımızın kurtulabilmesi ve düşmanların yurttan atılması için bir çok çalışmanın yapılması ve kahramanların kendini feda etmesi beni çok duygulandırdı.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.