Cevap Yaz
8 Mayıs 2024, 18:24 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 168-170-173-174. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 168-170-173-174. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Biyoçeşitlilik konusunun bulunduğu 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 168-170-173-174 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 168-170-173-174. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 168-170-173-174. Sayfa Cevapları Biyoçeşitlilik

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Ükemizde ve dünyada nesli tükenen veya tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlarla ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Ülkemizde ve dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda hayvan vardır. Bu hayvanlar kurumlar ve dernekler tarafından koruma altına alınmıştır. Ayrıca bu hayvanların avlanması yasaktır.

2. Ülkemizde ve dünyada nesli tükenen veya tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitkilerle ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Ülkemizde ve dünyada pek çok nesli tükenmiş ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitkiler var. Bunlar genellikle insan eliyle veya orman yangınlarıyla tükenmiş veya tehlikeye girmiş bitkilerdir. Ülkemizde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve dünyada çeşitli kurumlar tarafından koruma altına alınmış çok sayıda bitki vardır.

3. Doğadaki canlı çeşitliliğinin fazla olmasının insanlara olumlu etkileri nelerdir? Tartışınız.
Cevap: Doğadaki canlı çeşitliliğinin fazla olması ekosistemin bozulma riskini en aza indirir. Örneğin bir hayvanın neslinin tükenmesi diğer hayvanların da zamanla neslinin tükenmesine neden olabilir. Bu durum zamanla bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan bazı hayvanların da neslinin tükenmesine sebep olabilir. Bunlar küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, arılar ve daha bir çok hayvan bizim işimize yarar.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Biyoçeşitliliği tehdit eden faktörleri edu ve gov uzantılı internet adreslerinden veya kütüphanelerden yararlanarak araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı kısaca aşağıya yazınız.
Cevap: Biyoçeşitliliği orman yangınları, kaçak avlanma, plansız kentleşme, nesi tükenmekte olan hayvanların korunma altına alınmaması ve hayvanların aşırı otlatılması tehdit etmektedir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları MEB Yayınları

Yorumlayınız

1. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları korumak için neler yapılabilir? Yazınız.
Cevap: Kaçak avlanan insanlara verilen cezaların arttırılması, orman korucularının sayılarının arttırılması, devletin hayvanları koruma altına alarak sayılarını arttırması gibi çalışmalar yapılabilir.


Sıra Sizde

Aşağıda biyoçeşitliliği olumlu ve olumsuz etkileyen faktörler verilmiştir. Biyoçeşitliliği olumlu etkileyen faktörleri maviye, olumsuz etkileyen faktörleri kırmızıya boyayınız.
Cevap:

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıda Akdeniz fokları ile ilgili bir haber metni yer almaktadır. Haber metnini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

“Akdeniz Foku Bir Dünya Mirasıdır. Onları Koruyalım.”  (…)

1. Akdeniz foklarının nesli neden tehlike altındadır? Düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Akdeniz fokları düzensiz avalnma, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve suların kirletilmesi gibi nedenlerden dolayı nesli tehlike altında olabilir. 

2. Akdeniz fokunun neslini devam ettirmek için neler yapılabilir? Önerilerinizi yazınız.
Cevap: Akdeniz fokunun neslini devam ettirebilmek için doğal yaşam alanlarında insanların yapılaşmasını engellemeliyiz, suların kirletilmesini engellemeliyiz, insanları Akdeniz Fokları hakkında insanları bilinçlendirmeliyiz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.