Cevap Yaz
14 Mayıs 2024, 21:17 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 175-179-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 175-179-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İnsan ve Çevre İlişkisi konusunun yer aldığı 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 175-179-181-182 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 175-179-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 175-179-181-182. Sayfa Cevapları İnsan ve Çevre İlişkisi

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 175 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. İnsan ve çevre arasında nasıl bir etkileşim olabilir? Söyleyiniz.
Cevap: İnsanlar bulunduğu ortamda sürekli olarak çevreyle etkileşim içindedir. Kumsala gittiğinde, ormana pikniğe gittiğinde, doğaya yeni bir ev yaptığında ve çorak bir araziye fidan dikmek gibi bir çok alanda çevreyle etkileşime girer. Bunlar bazen olumlu bazen olumsuzdur. 

2. Çevre kirliliği ne demektir? Bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Çevre kirliliği, insan eliyle çevrenin kirletilmesidir. İnsanların doğal ortamlara yabancı maddeler atarak o ortamın güzelliğini bozması ve yaşanılamaz hale getirmesidir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıda hava veya su kirliliğine neden olan çevre sorunları verilmiştir. Başlarındaki numaraları uygun alanlara örnekteki gibi yazınız.

Hava kirliliği → 1, 2, 6, 8
Su kirliliği → 3, 4, 5, 7, 9


ETKİNLİK ZAMANI 2: Çevre Sorununa Karşı Çözüm Üretme

Yorumlayınız

1. Yaşadığınız bölgede ne tür çevre sorunları tespit ettiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yaşadığım çevrede atık yağlar lavabolara dökülüyor, atıklar sokaklarda yerlere atılıyor, çok fazla araba olduğu için egzoz gazı çıkıyor.

2. Çevre sorunlarını önlemek için ne tür çözüm yolları geliştirdiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Atık yağlar bir kabda toplanarak geri dönüşüm tesislerine gönderilebilir, daha çok çöp kovaları sokaklara koyularak çöplerin yerlere atılmasının önüne geçilebilir ayrıca insanların toplu taşımayı tercih etmelerini sağlamak bir çözüm olabilir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıda toprak kirliliği ile ilgili bir tablo verilmiştir. Tablodaki “toprak kirliliğinin sebepleri” ve “alınacak önlemler” ile ilgili bölümlere uygun üçer örnek yazınız.

Toprak kirliliğinin sebepleri:

  • Çöplerin kontrolsüz şekilde doğaya bırakılması
  • Kanalizasyon atıklarının toprağa atılması
  • Kontrolsüz gübre ve tarım ilacı kullanılması

Alınacak önlemler:

  • Atık çöpler geri dönüşüm tesislerine gönderilmeli ve toprağı kirletebilecek yerlerden uzak bir yerde toplanmalıdır.
  • Kanalizasyon atıkları doğaya değil, tesislerde temizlenmelidir.
  • Gübre ve tarım ilaçlarının nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi verilmelidir.

Sıra Sizde

Toprağın kirletilmesi artarak devam ederse gelecekte bizi nasıl bir dünya beklemektedir? Canlılar bu durumdan nasıl etkilenecektir? Düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Anız yakılması, suni gübre ve tarım ilaçlarının kontrolsüz kullanılması, kanalizasyon ve çöp atıklarının doğaya kontrolsüz atılması, düzensiz kentleşme ve betonlaşma bu hızla devam ederse, önlem alınmazsa çok yakında temiz bir toprak parçası bulmak çok zor hale gelecektir. Bu durum tarımı çok büyük oranda etkiler.

Tarım sayesinde tükettiğimiz bir çok gıdaya ulaşımımız çok zor olur ve bulabildiğimiz gıdalar eskisi kadar sağlıklı ve lezzetli olmayabilir. Bu nedenle gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek için toprağın kirletilmesini önleyecek tedbirler alınmalıdır.

Sadece bizler için değil bir çok hayvanın evi olan doğa kirlendiği zaman hayvanların neslinin tükenme riski daha çok artıyor.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Taşıtlar insanlara büyük ulaşım kolaylığı getirmiştir. İnsanlar günlerce sürecek yolculukları taşıtlar sayesinde birkaç saatte alabiliyorlar. Taşıtlar, sadece insanların taşınmasında değil eşyaların, gıda maddelerinin ve diğer maddelerin taşınmasında da önemli bir yere sahiptir. Ayrıca araç üretimi için kurulan fabrikalar insanlara iş imkânı da sağlamaktadır. Bütün bu kolaylıkların yanı sıra taşıtların egzozlarından çıkan zararlı gazlar da mevcuttur. Hayatımızın bir parçası olan taşıtların insanlara ve çevreye etkilerini tüm yönleriyle düşünerek taşıtların yararlarını ve zararlarını yazınız? Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yararlıdır çünkü insan yapımı taşıtlar önceden günlerce hatta haftalarca süren yolculukları artık bir kaç saate indirebilmiştir. Bu durum hem gıdaya ulaşımımızı, hem ticareti, hem güvenliği hemde haberleşmeyi arttırmıştır. İnsanların bu araçları üretirken elde ettiği ücret sayesinde çalışma gücümüz ve refah seviyemiz artıyor. Bir çok insan üretilen arabalarla taksi, otobüs veya minibüs gibi araçlara dönüştürerek para kazanmaya devam ediyorlar. Bu nedenle araçların üretilmesi son derece yararlıdır.

Zararlıdır çünkü üretilen bu araçlar doğaya ve ekosistemi zarar vermektedir. İnsanlar, hayvanların doğal ortamına kontrolsüzce girerek onların olumsuz etkilenmesine sebep olur. Ayrıca çıkan egzoz gazları ve arabaların üretiminde kullanılan fosil yakıtlar başta hava kirliliği olmak üzere bir çok çevre felaketine yol açar.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.