Cevap Yaz
29 Mayıs 2024, 18:31 - Furkan Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Ticaret ve Teknoloji konularının da bulunduğu 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176-177-178 Cevapları konusunu paylaştık. Konu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 174-175-176. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5.Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178. Sayfa Cevapları Ticaret ve Teknoloji

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 176 MEB Yayınları

TİCARET VE TEKNOLOJİ

Aşağıda MÖ 5. yüzyılda kullanılan bir ticaret yolu olan Kral Yolu anlatılmaktadır. O dönemde kervanlarla yapılan ticarette tüccarlar ne gibi zorluklarla karşılaşmış olabilirler? Tartışınız
Cevap: O dönemde tüccarlar ulaşım ve güvenlik sıkıntısı yaşamış olabilirler. Tüccarlar yolun çok uzak olması nedeniyle yorgunluk, malların bozulabilmesi gibi sıkıntılar yaşayabilirler. Ayrıca yolda da eşkiyalar tarafından saldırıya uğrayıp yağmaya maruz kalabilirler.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları MEB Yayınları

Ülkemizde ulaşım teknolojisini geliştirmek için başka neler yapılabilir? Tartışınız.
Cevap: Ülkemizde ulaşım teknolojisinin geliştirilmesi için uzun kara yollarının kısaltılması için yeni yollar yapılabilir. Şehir içerisindeki yollar genişletilerek dar sokaklar büyütülebilir. Şehir planlaması düzenlenebilir.


Meyvelerin ve sebzelerin hava yoluyla taşınmasının ihracatımıza katkısı ne olacaktır? Açıklayınız.
Cevap: Meyve-sebzeler hava yoluyla taşınması meyvelerin daha taze kalması, daha kısa sürede ulaşması ve çok daha fazla ürünün aynı anda ulaştırılmasını sağlayacağı için ekonomiye doğrudan büyük bir katkısı olacaktır.


Telefon, Genel Ağ gibi teknolojik araçlar yokken insanlar iletişim için hangi yolları kullanıyor olabilirler? Farklı ülkelerde üretilen ürünlerden nasıl haberdar olabilirler? Söyleyiniz.
Cevap: Telefon, genel ağ gibi teknolojik araçlar yokken insanlar mektup ve ulak gibi iletişim araçlarını veya yollarını kullanıyorlardı. İnsanlar bu sayede farklı şehirlerdeki üretilen ürünlerden haberdar oluyor ve ticaret yapıyordu.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178 MEB Yayınları

Sıra Sizde

A. Aşağıdaki haberi okuyarak haberin altındaki soruları cevaplayınız.

Demir İpek Yolu Projesi Hız Kazanıyor (…)

1. Ulaşım alanındaki bu ve benzeri gelişmeler ülkeler arasındaki ticareti nasıl etkileyecektir?
Cevap: Türkiye coğrafi konumu sayesinde ticaret yapan ülkeler, ticaret yolunu kısaltıp süreyi azaltacak ve böylece hem masraftan hemde zaman kaybından kurtulacaktır. Türkiye’ye uğrayan bu tren ise ülkenin ekonomisine olumlu katkı sağlayacaktır. Ülkemizden Avrupa’ya gönderilecek ihraç ürünler daha hızlı ulaşacaktır.

2. Bu ulaşım yolu ülkemize hangi katkıları sağlayacaktır?
Cevap: Bu ulaşım yolu ülkemizin değerli bir köprü görevi görmesinin yolunu açacak hemde ülkemizden Avrupa’ya ihraç edilecek ürünlerin daha kısa sürede ulaştırılmasını sağlayacaktır. Buda ekonomiye olumlu katkı sağlayacağı anlamına gelir.


B. Ulaşım ve iletişim teknolojileri bugünkü seviyesine ulaşmasaydı, ülkeler arası ticarette ne gibi zorluklar yaşanırdı? Düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Ulaşım ve iletişim teknolojileri olmasaydı uzak diyarlardaki üretilen ürünlerden haberdar olmamız zorlaşırdı. Yalnızca çevre ülkelerle ticaret yapabilirdik çünkü ulaşım olmadığı için uzak diyarlarla ticaret yapmak çok masraflı olurdu.


5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 176-177-178. Sayfa, Ticaret ve Teknoloji 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.