Cevap Yaz
8 Şubat 2024, 10:52 - Binnur Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70-71-72-73-74-75. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70-71-72-73-74-75. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı konusunda 5. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70-71-72-73-74 ve 75’teki Ders Kitabı Cevaplarını paylaştık. Eksik yada hatalı kısımları bizlere Yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz. 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70-71-72-73-74-75. Sayfa Cevapları MEB Yayınları konusunda İklim ve Yaşamım başlıklı konuları cevaplandırdık.

5.-Sınıf-Sosyal-Bilgiler-Ders-Kitabı-70-71-72-73-74-75.-Sayfa-Cevapları-MEB-Yayınları

5.Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70-71-72-73-74-75. Sayfa Cevapları İKLİM VE YAŞAMIM

5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 70 Ders Kitabı Cevapları

Aşağıdaki haberi okuyarak altında yer alan soruları cevaplayınız.

Sizce aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan’da neden farklı hava olayları yaşanmaktadır? Hava durumu bu şehirlerde yaşayan insanları nasıl etkilemiş olabilir? Söyleyiniz.
Cevap: İklim farkından dolayı iki şehirde de farklı hava olayları yaşanmıştır. Bu şehirde yaşayan insanlar hava koşullarına göre yaşamlarını sürdürüyorlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 71 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde Aşağıdaki cümleler iklimle mi hava durumuyla mı ilgilidir? Yanındaki boşluklara yazınız.
Cevap:

Bugün hava güneşli. Hava durumuyla ilgilidir

Erzincan’da kışlar kar yağışlı geçer İklimle ilgilidir.

Rüzgâr çok sert esiyor. Hava durumuyla ilgilidir.

Karadeniz kıyıları her mevsim yağışlıdır. İklimle ilgilidir.

Ülkemizde iklimlerin etki alanını gösteren aşağıdaki haritayı inceleyip yaşadığınız yerde hangi iklimin etkili olduğunu söyleyiniz.
Cevap: Akdeniz iklimi etkilidir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 75 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Yaşadığınız yerde etkili olan iklimi ve bu ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız.
Cevap:

İklim: Yaşadığım yerde hem Karadeniz hemde Akdeniz iklimi görülür.

Beslenme: Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde turunçgiller sık sık yetiştirilir. Kış aylarında sıcaklık çok fazla düşmediği için turunçgiller için elverişli bir toprak bulunur.

Giyim: Akdeniz iklimi, yaşama oldukça elverişli olması nedeniyle giyim tarzı buna göre şekil almıştır. Serin, sıcak tutmayan, ince kıyafetler sıklıkla görülür.

Konut tipi: Akdeniz iklimine en uygun yapı malzemesi taş olduğundan ve yazın bu taştan evlerin içi serin olduğundan ötürü sıklıkla taş evler görülür.

Bitki örtüsü: Akdeniz ikliminin doğal bitki örtüsü Kızılçam ormanlarıdır. Bu ormanların bulunmadığı veya yokolduğu noktalarda ise sık sık maki görülür.

Ulaşım: İkliminden ötürü fazla kar yağmadığından ve coğrafi şekilleri buna göre şekil aldığından ötürü fazla engebeli bir araziye sahip değildir bu nedenle ulaşım oldukça rahat şekilde sağlanabiliyor.

Turizm: Akdeniz ikliminin olduğu şehirlerde yaz turizmi oldukça yoğundur. Yazın havaların sıcaklaması ve Akdenize kıyıları olmasından dolayı turistler tarafından Akdeniz ikliminin yaşandığı şehirler sıklıkla tercih edilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70-71-72-73-74-75. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.