Cevap Yaz
30 Nisan 2024, 22:34 - Furkan Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 7. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Demokrasinin Tarihteki Yolculuğu konusunun da bulunduğu 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176-177-178-179-180-181-182 Cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2. Kitap

7.Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa Cevapları Demokrasinin Tarihteki Yolculuğu

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 176 Ders Kitabı Cevapları

DEMOKRASİNİN TARİHTEKİ YOLCULUĞU

Toplum hayatında demokrasinin varlığı neden önemlidir? Açıklayınız.
Cevap: Demokrasi toplum içerisindeki her bireyin fikrine başvurulduğu için herkesin memnun olduğu bir yönetim şeklidir. Bu nedenle demokrasi toplumları birlikte tutmakta önemlidir.


Atina’daki demokrasi uygulamasını günümüzdeki demokrasi uygulamaları ile karşılaştırınız. Benzerlik ve farklılıkları nelerdir? Açıklayınız.
Cevap: Günümüzde Atina’da uygulanan bu uygulamalar günümüzde TBMM’de milletvekili seçimlerine benzemektedir. Fark olarak ülkemizde her birey eşittir. Yurttaş, yabancı ve köle diye sınıflandırma yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey ülke yönetiminde söz hakkına sahiptir ve eşittir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 177 Ders Kitabı Cevapları

Yukarıdaki görselde Magna Carta’nın hangi özelliği anlatılmak istenmiştir? Tartışınız.
Cevap: Kralları ve devletleri yaşatan şeyler aslında halkın kendisidir. Magna Carta’da bu karikatürde kralları ve devleti taşıyanın aslında halkın kendisi olduğunu ifade etmiştir. Halk olmazsa devlet ve kral olamaz.


İlk Türk devletlerindeki töre, demokratik yönetimlerdeki hangi özellikleri taşımaktadır? Açıklayınız.
Cevap: İlk Türk devletlerindeki törelerinde kişi unvanı gözetmeksizin beyde olsa, ahalide olsa eşit hüküm verileceği söylenmiştir buda doğrudan demokrasiyle uyuşmaktadır.


Eski Türk devletlerinde kadına verilen önem kurultaydaki hangi uygulamadan anlaşılmaktadır? Açıklayınız.
Cevap: Eski Türk devletlerinde kadınlar devletin en yüksek mertebesi olan mecliste dahi rol almış, devlet adına alınan kararlarda söz sahibi olmuştur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 178 Ders Kitabı Cevapları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Hazreti Muhammed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) Veda Hutbesi’nde yer alan aşağıdaki sözleri insan haklarının hangileri ile ilgilidir? Yazınız

“İnsanların canları, malları ve namusları kutsaldır.”
Cevap: Her insanın özgürce yaşayıp mal sahibi olmak gibi temel hakları vardır. İnsanlar dokunulmazdır.


“Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a, beyazın siyaha, siyahın da beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur.”
Cevap: Her birey adalet karşısında eşittir. Türk, Arap, İngiliz, İtalyan fark etmeksizin bir  sorun karşısında her birey eşit yargılanır.


“Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.”
Cevap: Kadınlar ve erkekler her zaman eşittir. Kadının yapabileceklerini erkekler, erkeklerin yapabileceğini kadınlarda yapabilir.Sened-i İttifak’ın “Padişah ve onun yetki verdiği kişiler keyfî hareketlerde bulunmayacaktır.” maddesinde kastedilen keyfî davranışlar neler olabilir? Tartışınız.
Cevap: Padişahlar ve ayanlar kendi çıkarlarını gözeterek ve başka insanları düşünmeden kararlar alıp bunu diğer insanlara dayatması olayı keyfi davranıştır. Kendi sarayının duvarlarını altından yaptırması, kendi maaşını arttırması, en güzel meyve ve sebzelerin kendisine getirtilmesi gibi.


1215 yılında imzalanan Magna Carta ile Sened-i İttifak arasındaki benzerlik nedir? Açıklayınız.
Cevap: Magna Carta ile Sened-i İttifak arasındaki en büyük benzerlik hükümdarın yetkilerinin kısıtlanmış olmasıdır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 179 Ders Kitabı Cevapları

Can, mal ve namus güvenliğinin yasalarla güvence altına alınması neden önemlidir? Tartışınız.
Cevap: Çünkü can, mal ve namus güvenliği insanların en temel haklarıdır. İnsanların bu hakları koruma altına alınmasa kötü niyetli insanlar düzeni bozarak toplum huzurunu bozabilirdi.


Islahat Fermanı’nın hangi özelliği bir demokratikleşme hareketi olduğunun kanıtıdır? Açıklayınız.
Cevap: Islahat Fermanı ile beraber her bireyin kanun önünde eşit sayılması sağlanmıştır. Yargılama yapılmadan infaz yapılmayacaktır. Demokratikleşme hareketinin en büyük kanıtı bu kanunlardır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 180 Ders Kitabı Cevapları

Ülke sorunlarının tartışılması için mecliste farklı milletlerden temsilcilerin olmasının faydaları neler olabilir? Tartışınız.
Cevap: Ülkenin çeşitli noktalarındaki sıkıntıların ve isteklerin dile getirilmesi ve toplumun her kısmının memnun kalabileceği kararlar alınmasını sağlar.


II. Meşrutiyet Dönemi’ndeki hangi uygulamalar, halkın yönetimdeki gücünü daha çok arttırmıştır? Açıklayınız.
Cevap: II. Meşrutiyet Dönemi ile beraber padişah sembolik olarak durmaya başlamış yasama ve yürütme görevleri üyeleri halktan seçilen meclise bağlı hale gelmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 181 Ders Kitabı Cevapları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Aşağıda boş bırakılan yerlere gerekli bilgileri yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 181 Ders Kitabı Cevapları


BİRLİKTE YAPIYORUZ

Kendinizi Osmanlı Devleti’nde yaşayan bir gazeteci olarak hayal ediniz. Aşağıya bu konu ile ilgili bir gazete manşeti atarak haberinizi hazırlayınız
Cevap:

KANUN-I ESASÎ İLAN EDİLDİ!

Ulu Hakan, Hükümdarımız II. Abdülhamid’in fermanı ile beraber Kanun-i Esasî ilan edilmiş ve bununla beraber kararları halkın kendisi alacaktır. Mecliste halkın isteklerini ve taleplerini savunacak mebuslar yapılacak bir genel seçimle oy çoğunluğuna göre toplanacak. Ulu Hakan mebus seçiminden sonra meclisin açılışını bizatihi yapacaktır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 182 Ders Kitabı Cevapları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Aşağıdaki kutucuklarda demokrasi ile ilgili bazı kavramlar verilmiştir. Bu kavramların günümüzde nasıl bir anlam ifade ettiğini örnekteki gibi ilgili alanlara yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 182 Ders Kitabı Cevapları


7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 176-177-178-179-180-181-182. Sayfa, Demokrasinin Tarihteki Yolculuğu 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.