Cevap Yaz
22 Eylül 2023, 20:23 - Furkan Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı konusunda 7. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 22-23-24-25 ve 26’daki Ders Kitabı Cevaplarını paylaştık. Eksik yada hatalı kısımları bizlere Yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz. 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları konusunda Dünyayı Evimize Getiren Kutu: Televizyon başlıklı içerikleri işledik.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2. Kitap


7.Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları Dünyayı Evimize Getiren Kutu: Televizyon

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 22 Ders Kitabı Cevapları

DÜNYAYI EVİMİZE GETİREN KUTU: TELEVİZYON

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 22 Ders Kitabı Cevapları

Yukarıdaki görselin neler anlattığını açıklayınız.
Cevap: Etkinlik isminde de anlaşıldığı gibi yukarıdaki görselde dünyada olan her şey televizyonun içinde mesajını vermektedir. Dünyada olup biten her olay televizyonun içindeki uydu kanallarından yayınlanmaktadır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 23 Ders Kitabı Cevapları

Mülakatta hangi kültürel değerlerimizden bahsedilmektedir? Açıklayınız.
Cevap: Mülakkatta sokak oyunlarından bahsedilmektedir. Bu oyunlardan saklambaç, mendil kapmaca, çelik çomak, top oyunları gibi oyunlardan bahsedilmiştir. Komşuluk ilişkilerinden, sobadan, gece sohbetlerinden bahsedilmiştir.

Televizyon seyrederken geçirdiğiniz zamanı, arkadaşlarınızla oyun oynayarak geçirirseniz bunun sizlere nasıl bir katkısı olabilir? Tartışınız.
Cevap: Televizyon izleyeceğimize arkadaşlarımızla vakit geçirseydik daha bir sosyal aktivite yapmış olurduk. Arkadaşlarımız ile arkadaşlık bağımız kuvvetlenip her gün farklı işler yapardık.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 24 Ders Kitabı Cevapları

İzlediğiniz reklamların tüketim alışkanlığınızı etkilediğini düşünüyor musunuz? Tartışınız.
Cevap: Evet düşünüyorum. Reklamlarda görünen ürünler birde kaliteli reklamlar olursa o ürünün değerini arttırır ve alma isteğimizi uyandırır. Reklamlarda görmediğimiz bir ürünü almak istemeyiz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 24 Ders Kitabı Cevapları 1.19

Yukarıdaki görselde anlatılmak istenen nedir? Açıklayınız.
Cevap: Yukarıdaki görselde çocuklar birbirleriyle iletişim kurmuyor ve bir araya gelmelerine rağmen televizyon izleyip susuyorlar. Burada sosyal aktivitelerin bittiğine ve arkadaşlık ilişkilerindeki bağların zayıfladığına dikkat çekilmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 25 Ders Kitabı Cevapları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 25 Ders Kitabı Cevapları

Araştırmaya göre en önemli görülen ilk üç kitle iletişim aracını yazınız.
Cevap: Araştırmaya göre en önemli görülen kitle iletişim araçları sırasıyla şunlardır: 

  • Kitap-Gazete-Dergi
  • Genel Ağ
  • Bilgisayar-Tablet

Araştırmaya göre en çok zaman ayrılan ilk üç kitle iletişim aracını yazınız.
Cevap: Araştırmaya göre en çok zaman ayrılan kitle iletişim araçları sırasıyla şunlardır:

  • Cep Telefonu (2 saat 39 dakika)
  • Televizyon (1 saat 55 dakika)
  • Genel Ağ (1 saat 48 dakika)

Kitap-gazete-dergi çocuklar için en önemli kitle iletişim araçları olmasına rağmen çocukların okumaya ayırdıkları zamanın az olmasını nasıl açıklayabiliriz?
Cevap: 1-12 sınıf öğrencileri en önem verdikleri kitle iletişim araçları kitap-gazete-dergi olmasının sebebi eğitim-öğretim hayatlarında ihtiyaçlarını giderecek kadar bu araçları kullanıyor olmalarıdır. Bu ihtiyaçlarını giderdikten sonra çocuklar eğlenmek amacıyla diğer araçları kullanıyor ve eğlendikleri için diğerlerine daha fazla zaman ayırıyor olabilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 25 Ders Kitabı Cevapları - Van

Yukarıdaki habere göre yardımlaşma ve dayanışma duygusunun oluşturulmasında kitle iletişim araçlarının önemi nedir? Tartışınız.
Cevap: Kitle iletişim araçları bizden çok uzak noktalarda yaşayan, hiç tanımadığımız insanlarla bizim gibi milyoınlarca insanı haberdar ettiği için yardım kampanyasının daha fazla etkileşim almasını sağlamıştır. Bu nedenle herkes 5TL 10TL atsa bile fazlasıyla büyük bir miktar para toplanmış oldu.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 26 Ders Kitabı Cevapları

Yukarıdaki görsellerde yer alan gerçek ve sanal karakterlerden televizyonda hangisi ile en çok karşılaşıyorsunuz? Sanal karakterlerin kültürümüze girmesi bizleri nasıl etkiler? Tartışınız.
Cevap: Televizyonda en çok sanal karakterler ile karşılaşıyoruz. Sanal karakterlerin kültürümüze girmesi bizi özümüzden uzaklaştırıp gerçek değerlerimizi unutturabilir. Bu nedenle kısmen olumsuz etkileyebilir.


BİRLİKTE YAPIYORUZ

Televizyon izlerken aşağıdaki akıllı işaretleri dikkate almamız neden önemlidir? Tartışınız.
Cevap: Televizyon izlerken aşağıdaki işaretler bize televizyonda yayınlanacak olan içerik hakkında bilgi verir. Eğer rahatsız olabileceğimiz bir içerik varsa izlemeden kapatmamızı sağlar. Örneğin şiddet ve korku içeren bir içeriği izlemek istemiyorsak başka bir kanala geçebiliriz. Bir diğer örnek ise ailecek, çocuklarla birlikte izleyebileceğimiz bir içerik arıyorsak Genel İzleyici Kitlesi işareti arayabiliriz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.