Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 10:46 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 13-14-16-19. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 13-14-16-19. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İnsanlığın Hafızası Tarih konusunun yer aldığı 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 13-14-16-19 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş, öneri, fikir ve eleştiri hakkında yorumları aşağıdan yapabilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 13-14-16-19. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 13-14-16-19. Sayfa Cevapları İnsanlığın Hafızası Tarih

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

Hafızasını kaybeden insan, geleceğini planlayabilir mi? Neden?
Cevap: Hafızasını kaybeden bir insan geleceğini planlamakta zorlanır. Çünkü geçmiş hakkında bir bilgisi, kendi hakkında bir bilgisi olmadığı için nasıl ilerleyeceğini bilemez. 


SIRA SİZDE

Yukarıda geçmişten günümüze büyük düşünce adamlarının ve tarihçilerin, tarih hakkındaki görüş ve düşünceleri verilmiştir. Bu görüş ve düşüncelerden hareketle tarihin tanımını aşağıda boş bırakılan yere yazınız.
Cevap: Tarih geçmişte yaşanılan ve adından söz ettiren olayların bizlere aktarıldığı bilim dalıdır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYALIM

Doğa olayları niçin tarihin kapsamına girmez?
Cevap: Tarih geçmişte yaşayan toplum ve insan etkinlikleri hakkında araştırma yapan bir bilim dalıdır. Doğa olayları ise insanların etkisi ile olmadığı için tarih kapsamına girmez. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYALIM

Tarihî bir olayın aydınlatılmasında hangi kaynaklar daha güvenilirdir?
Cevap: Tarihi bir olayın aydınlatılmasında  Birinci el kaynaklar önemlidir. Çünkü direk o döneme ait belge ve buluntuları içermektedir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRALIM

Yukarıda Türkiye’nin önde gelen tarihçilerin hayatını ve çalışma yöntemlerini konu edinen metinler verilmiştir. Bu metinleri inceleyiniz ve tarihçilerin tarih literatürüne katkılarına ilişkin araştırma yaparak çıkarımlarda bulununuz.
Cevap: Verilen tarihçiler Türk tarihinin en eski çağları ve günümüze yakın olan zamanları hakkında araştırmaları ile tarihe yeni bilgiler eklemiş, yanlış olan bilgileri düzeltmiş, doğru bilgileri destekleyecek yeni bulgular keşfetmişlerdir. Bu da tarih alanında ilerleme kaydetmemizi sağlamıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.