Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 19:25 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 135-137-138-139. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 135-137-138-139. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Hazırlanalım ve İslamiyet’in Doğuşu Sırasında Dünyanın Genel Durumu konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 135-137-138-139 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 135-137-138-139. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf TUNA Yayıncılık Tarih Ders Kitabı 135-137-138-139. Sayfa Cevapları Hazırlanalım ve İslamiyet’in Doğuşu Sırasında Dünyanın Genel Durumu

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları TUNA Yayıncılık

1. İslamiyet öncesi döneme, neden Cahiliye Dönemi denilmiş olabileceğiyle ilgili düşüncelerinizi ifade ediniz.
Cevap: İslamiyet öncesi dönem yani Cahiliye dönemi insanların artık sapıttığı dönemdir. Kız çocukları değersiz görülmekte, zina yapılan, putlara tapılan, hırsızlık yapılan bir dönemdir. İnsanlar kötü davranışlarda bulunduğu bir dönem olduğu için Cahiliye Dönemi denmiştir. 

2. İnsanların temel hak ve özgürlüklerinin neler olduğunu açıklamaya çalışınız.
Cevap: İnsanların temel hak ve özgürlükleri yaşamlarını devam ettirmek için gerekli olan her şeydir. Yaşama hakkı, eğitim hakkı, barınma hakkı, güvenlik hakkı, yeyip içme bunların hepsi temel hak ve özgürlüklerimizdir. 

3. Tercüme faaliyetlerinin medeniyetlerin gelişimine etkilerine ilişkin görüşlerinizi belirtiniz.
Cevap: Farklı dilleri konuşan medeniyetler tercüme ile beraber kültürel etkileşime girer ve birbirlerine doğrudan doğruya etkilerler. Kimi zaman olumlu kimi zaman olumsuz bir durumdur.

4. İbn-i Sina hakkında bildiklerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İbn-i Sina 980 yılı civarında Özbekistan’ın Efşene köyünde dünyaya gelmiş, 1037 yılında İran’ın Hemedan şehrinde ölmüştür. Tıp ve felsefe alanında çalışmalar göstererek 200 kadar kitap yazmıştır. 

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

Yukarıdaki sözden hareketle İslamiyet’in doğuşu öncesinde Arabistan’daki siyasi ve sosyal durum hakkında hangi çıkarımlarda bulunulabilir?
Cevap: Arabistan’da küçük kendi çapında güçler bulunmaktadır. Siyasi olarak birbirinden uzak bölünmüş devletlerdir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları TUNA Yayıncılık

Yukarıdaki metinden hareketle İslamiyet’in doğuşundan önce Arabistan ve Arapların yaşayışları hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: İslamiyetten önce Araplar ticaret  yaparak geçimlerini sağlamaktadırlar. Kabe onlar için her din için bir inanç merkezi durumundadır. İnsanlar Allah’ı unutup putlara tapmaya başlamışlardır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 139 Cevapları TUNA Yayıncılık

Etkinlik

Aşağıdaki şiiri okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

 Şair dünyanın neresinden ve tarihin hangi döneminden söz ediyor olabilir? Neden?
Cevap: Şiir Arap  Yarımadasındaki Mekke şehrinden ve peygamber efendimizin doğduğu Cahiliye Döneminden söz edilmektedir. Peygamber efendimizin doğduğu gece mucizeler olduğu ve buna değindiği için söz edilmiş olabilir. 

 Şiirde adı geçen “öksüz” kim olabilir?
Cevap: Şiirde adı geçen “öksüz” peygamberimiz Hz. Muhammed’tir. 

 Şair insanların hangi hareketlerini eleştirmektedir?
Cevap: İnsanların o dönemlerde ticari ahlaksızlık, birbirleri arkasından konuşmak, zina gibi kötü davranışlarda bulundukları için bunları eleştirmiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.