Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 19:13 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 154-159-160-161-162. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 154-159-160-161-162. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Abbasiler konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 154-159-160-161-162 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 154-159-160-161-162. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf TUNA Yayıncılık Tarih Ders Kitabı 160-161-162. Sayfa Cevapları Abbasiler

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

 Yukarıdaki sözden hareketle Emevi Devleti hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Emevi Devleti çok geniş topraklara yayılmış ve Avrupa’da ilerlemeye çalışan bir devlet olmuştur. Merkezi Şam’a taşımışlardır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları TUNA Yayıncılık

Yukarıdaki metinde Müslümanların Avrupalıları kâğıt ile tanıştırmasının “hayırlı bir nimet” olarak görülmesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Kağıt insanlık için önemli olan bir buluştur. Kağıt sözleri yazılı hale getiren bir üründür. Avrupalılar kağıt ile tanışarak karanlık cahil çağdan kurtulup daha medeni bir hale gelmişlerdir.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

Danışmanının Halife Mansur’a söylediği sözlerden hareketle Abbasilerin hangi konulara önem verdikleri söylenebilir? Neden?
Cevap: Abbasilerin ticaret yollarına büyük önem verdiğini göstermektedir. Çünkü şehrin kurulmasında ticaretin en rahat yapılabileceği nokta seçilmeye çalışılmıştır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları TUNA Yayıncılık

Halife Mu’tasım’ın Abbasi Devleti’nin başkentini Bağdat’tan Samarra’ya taşımasından yola çıkarak Türklerin Abbasi Devleti’ndeki yeri ve önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Mu’tasım Türklerin gücüne güvenen bir yöneticidir. Orduda Türk hakim unsur haline gelmiştir. Türk askerlerinin Araplar ile karışarak güçlerini yitirmelerini istemediği için Samarra’ya merkezi taşımış ve iktidarın güvenliğini bu şekilde sağlamıştır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları TUNA Yayıncılık

Etkinlik

Öğrendiklerinizden yararlanarak Abbasi Devleti’nin zayıflaması ile birlikte ortaya çıkan devletlerin adlarını aşağıdaki kutucuklara yazınız.
Cevap:

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları TUNA Yayıncılık

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.