Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 19:08 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 179-181-183. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 179-181-183. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Türklerin İslamiyet’i Kabulü konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 179-181-183 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 179-181-183. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf TUNA Yayıncılık Tarih Ders Kitabı 179-181-183. Sayfa Cevapları Türklerin İslamiyet’i Kabulü

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları TUNA Yayıncılık

1. Toplumların yeni bir dini kabulünde hangi etkenlerin rol oynamış olabileceği konusundaki düşüncelerinizi ifade ediniz
Cevap: Toplumlar bir dini kabul ederken sosyal yaşamına uyguna olup olmadığına, kültürel özellikleri ile örtüşüp örtüşmediğine, adalet sisteminin tutarlı olup olmadığına ayrıca toplumun istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olup olmadığına dikkat edilir. 

2. Malazgirt Savaşı ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.
Cevap: Malazgirt Savaşı 1071 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen bir savaştır. Savaşı Alparslan kazanarak Anadolu’nun kapısı Türklere tamamen açılmıştır.

3. Hükümdara devlet yönetimiyle ilgili tavsiyelerde bulunan bir vezir olduğunuzu düşünerek bu tavsiyelerinizi sınıfınızdaki arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Toplum içerisindeki ticari ahlaksızlıkların düzeltilmesi için memur atanması. Yine bu memurların sürekli denetlenmesi. Adalet sisteminde iyileştirmeye gidilmesi, refah seviyemizi arttırmak için sınıf farkını ortadan kaldırmaya yönelik çalışma sağlanabilir. 

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

 Size göre Türklerin İslam ülkelerinde saygı ve takdir görmelerinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Türkler kültürü gereğincede saygılı, merhametli, yardımsever bir topluluk olmuştur. İslam dinini benimsedikten sonrada cihat ederek İslam dinini yükseklere taşımışlardır. Bu özelliklerinden dolayı Türkler İslam ülkelerinde saygı ve takdir görmektedirler. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları TUNA Yayıncılık

İslamiyet’in kabulünden sonra Türklerin sosyal ve kültürel hayatında hangi değişimler yaşanmış olabilir?
Cevap: Mimari alanda, sosyal hayatta, giyim kuşamda değişiklik yaşanmıştır. Aynı zaman da hukuk sisteminde de yenilemeler olmuştur. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.