Cevap Yaz
30 Nisan 2024, 9:52 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 202-203-204-208. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 202-203-204-208. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Büyük Selçuklu Devleti’nde Yönetim ve Toplum Yapısı konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 202-203-204-208 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 202-203-204-208. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 202-203-204-208. Sayfa Cevapları Büyük Selçuklu Devleti’nde Yönetim ve Toplum Yapısı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

Cihan ahalisinin kamu düzeni ile Türk devlet geleneğindeki hâkimiyet anlayışı arasındaki ilişkiyi açıklayınız.
Cevap: Cihan ahalisinin kamu düzeni ile Türk devlet geleneği benzerlik göstermektedir. Türklerde de Gök Tanrı tarafından seçilir ve yönetim ondan sorulurdu.


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 203 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRALIM

İslamiyet öncesi Türk devletleri ile ilk Türk İslam devletlerindeki askerî yapıları karşılaştırınız. Tarihsel bulgulardan yola çıkarak ulaştığınız sonuçları raporlaştırıp sınıfta paylaşınız
Cevap: İslamiyet öncesi Türk devletlerinde ordu kabileler ve boylardan oluşmaktadır. İlk Türk İslam devletlerinde ordu merkeziyetçi bir yapı haline gelmiştir. İslamiyet’ten önceki Türk devletlerinde hücum ve manevra taktiği, ilk Türk İslam devletlerinde gelişmiş taktikler kullanılmıştır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları MEB Yayınları

SIRA SİZDE

Devlet yöneticilerinde aranan özellikler açısından Siyasetnâme ile ilgili bir tanıtma kartı hazırlayınız.
Cevap: Devlet yöneticilerinde aranan özellikler  adaletli, bilgili, güzel ahlaklı, halkını gözeten, cömert, anlayışlı olmalı, devlet meselelerine kafa yorabilmeli, töre ve geleneklere ilgili olmalıdır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları MEB Yayınları

YORUMLAYALIM

Mehmet Altay Köymen’in Selçuklu Devri Türk tarihinde, yeri doldurulamaz bir otorite olmasındaki etmenler hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Mehmet Altay Köymen’in Selçuklu Devri hakkındaki derinlemesine araştırmaları, bu araştırmaları sistemleştirerek anlaşılması kolay hale getirerek kaynaklar hazırlamıştır. Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi dillere hakim olduğu için yabancı dilde hazırlanmış kaynakları okuyup tarihi daha iyi araştırabilmesini sağlar. Eserleri bu nedenlerden dolayı kalıcı eserler kaleme almıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.