Cevap Yaz
21 Ekim 2023, 0:23 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 47-48-49. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 47-48-49. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde İnsan ve Çevre konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 47-48-49 Cevapları konusunu paylaşmış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili yaşayabileceğiniz sorunlarla ilgili görüş, öneri ve bildirilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 47-48-49. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf TUNA Yayıncılık Tarih Ders Kitabı 47-48-49. Sayfa Cevapları İnsan ve Çevre

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

Toplumların gelişmişlik düzeylerinin farklı olmasının nedenleri nelerdir?
Cevap: Toplumların yaşam tarzları, ekonomik faaliyetleri, gelişmişlik düzeylerini etkileyen nedenlerdir. Her toplumun belli bir kültürü bulunmaktadır. Buna bağlı yaptıkları işler de bulunmaktadır. Ekonomik faaliyetlerin çeşitli olması o toplumu daha gelişmiş yapar. Bu da toplumdan topluma değiştiği için farklılık göstermektedir.


Bir yerde yerleşik hayatın başlaması için gerekli coğrafi özellikler neler olmalıdır? Neden
Cevap: Yer şekillerin sade ve düz olması, toprağın tarıma elverişli oması, su kaynaklarına yakın olması, iklimin elverişli olması gerekmektedir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları TUNA Yayıncılık

İklim özelliklerinin toplumların hayat ve geçim tarzları üzerindeki belirleyici etkisine hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: İklim toplumun yaptığı ekonomik faaliyeti, giyim tarzını, yapılarda kullandıkları malzemelere kadar değişiklik göstermesine bir etkendir. Örnek olarak doğu bölgesinde toprak elverişli olmasına rağmen iklim elverişi değildir. Buna bağlı olarak sadece büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları TUNA Yayıncılık

Etkinlik

Yerleşik hayat tarzı hangi özellikleriyle Türklere çekici gelmiş olabilir?
Cevap: İklim şartlarının, coğrafi koşullarının elverişli olmasından dolayı tarımsal faaliyetleri yapma istekleri de etken olmuştur. 

Kök Türk Veziri Tonyukuk’un yerleşik hayatı ve kentleri imparatorluklar için tehlikeli bulmasının nedenleri neler olabilir?
Cevap: Sabit konumda kalarak düşmanların konumlarını biliyor olması. Mevsimler şartlara göre daha elverişli bölgelere geçme isteğinden dolayı olabilir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.