Cevap Yaz
1 Aralık 2022, 15:22 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 67-68-70-71-72. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 67-68-70-71-72. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Orta Çağ’da Siyasi Yapılar konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 67-68-70-71-72 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 67-68-70-71-72. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 67-68-70-71-72. Sayfa Cevapları Orta Çağ’da Siyasi Yapılar

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları MEB Yayınları

Arnold Toynbee’nin uygarlıkların yıkılmasına inanmamasının nedenleri neler olabilir?
Cevap: Devlet yıkılır ancak insanlar soylarını, düşüncelerini, örf ve adetlerini devam ettirerek yeni adlar ile yaşamaya devam ederler. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları MEB Yayınları

Feodalitenin güç kazanmasında etkili olan sebepler nelerdir?
Cevap: Batı Roma’nın yıkılış sürecine girmesi ile beraber merkezi iktidarın zayıflaması, ticaretin durması, karışıklıkların ve güvensizliklerin dolu olduğu ortamda derebeyleri norman, Macar ve Viking saldırılarına karşı kendilerini korumak zorunda kalmışlardır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları MEB Yayınları

Gücün meşruiyet kaynağı bakımından Sasani, Bizans ve Moğol imparatorluklarının benzerlik ve farklılıkları nelerdir?
Cevap: Moğol imparatorluğunda başta bir hükümdar varken hükümdarı da etkileyen Şamanlar vardır. Bu Şamanlar devlet adamlarını etkilemektedir. Sasaniler de devletin başında bir hükümdar bulunur. Meşrutiyetten farklı olarak kralın bir yardımcısı bulunur. Bu yardımcı hükümdar öldükten sonra devletin başına geçecek kişidir. Bizans imparatorluğunda siyasi gücünü doğrudan tanrıdan aldığına inanırlar. Buna göre hükümdar Hz. İsa’dır. Onların yeryüzündeki vekili ise hükümdardır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları MEB Yayınları

Veba salgınının, Avrupa’da siyasi ve sosyal hayata etkileri neler olmuştur?
Cevap: Veba salgını ile beraber önlem olarak insanların birbiri ile etkileşime girmesi yasaklanmış buna bağlı olarak sosyal ilişkiler zayıflamıştır. Veba salgını sırasında Avrupa’nın yarısına yakın nüfusu ölmüştür. Buna bağlı olarak Avrupa’daki  demografik yapı ciddi ölçüde değişmiştir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları MEB Yayınları

“Ülkenin temeli vergidir, bu da adaletle yükselir, zulümle değil.” Sasani Hükümdarı Erdeşir Babekan’ın bu sözü günümüz için de geçerli midir? Neden?
Cevap: Halk kendisini yönetebilmek ve yükseltebilmek için başındaki yönetici vergi vermek zorundadır. Başındaki yöneticiler halkın vergisiyle elde ettiği güçle zulüm etmemeli adaletle davranmalıdır. Günümüz işçin de bu görüş geçerlidir. 


Büyük İskender, Roma ve Sasani devletlerinin geniş coğrafyalara hükmetmelerindeki etkenler nelerdir?
Cevap: Büyük İskender, Roma ve Sasani devletlerinin topraklarının çok geniş olması,baştaki kralın ölmesiyle ortaya çıkan otorite boşlukları, merkezi otoriterin zayıflaması, farklı milletlerin kendi bünyesini zorla asimile etmeye çalışması gibi etkenlerden ötürü  bu gibi geniş coğrafyalı devletlerin ömrü fazla uzun sürmemiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.