Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 10:49 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 85-86-87-88-90. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 85-86-87-88-90. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Orta Çağ’da Ordu ve Kanunlar konusunun yer aldığı 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 85-86-87-88-90 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş, öneri, fikir ve eleştiri hakkında yorumları aşağıdan yapabilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 85-86-87-88-90. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 85-86-87. Sayfa Cevapları Orta Çağ’da Ordu

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

Medeniyetlerin, askerî teşkilatlanmaya ihtiyaç duymalarının sebepleri neler olabilir?
Cevap: Medeniyetlerin askeri teşkilatlanmaya ihtiyaç duymalarının sebebi, dış tehditler bu dönemde fazladır. Her medeniyette hakimiyet düşüncesi olduğu için her an istila olabilme ihtimali vardı. Bundan dolayı dış güçlerden korunmak için askeri teşkilatlanma olması gerekmektedir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları MEB Yayınları

YORUMLAYALIM

Bizans ordusunda ücretli Türk askerlerinin bulunması nelere kanıt olarak gösterilebilir?
Cevap: Türk askerleri daha güçlü ve daha bilinçli olduğu için Bizans ürk askerlerini koruma olarak kullanmak istemiştir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları MEB Yayınları

YORUMLAYALIM

Konar-göçerlerin askerlerinin, yerleşik toplumların askerlerine göre avantajlı olmasının sebepleri neler olabilir?
Cevap: Konar-göçer hayat tarzında yaşayan askerler dış tehditlere açık olduğu için daha kapsamlı bir şekilde eğitim görüp bu konuda savaşmışlardır. Yerleşik hayat tarzında olan askerler ise belli bir yeri korumak ile görevli olup herhangi bir dış müdahale olduğu zaman yapıları ile korunduğu için konar-göçer askerlere göre daha deneyimsizlerdir. 

Kanunlar Gelişiyor

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

“Kanunun adil olması gerekir çünkü adalet esaslarında tertip edilmeyen bir kanun, üç ayaklı masanın ayaklarından birinin eksikliği gibi hatalara ve haksızlıklara yol açar. O takdirde “devlet tahtı” yıkılır. Devletini korumak isteyen hükümdar, adil kanun yapmak zorundadır.”

Yusuf Has Hacip’in “Kutadgu Bilig” adlı eserine göre devletin ayakta kalmasını sağlayan unsurlara dair neler söylenebilir?
Cevap: Devletin ayakta kalmasını sağlayan unsurlar; devlet, halk ve adalettir. Halk arasında adalet sağlandığı takdirde halk devletini her zaman yüceltir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları MEB Yayınları

SIRA SİZDE

12 Levha Kanunları, Justinianus Kanunları ve Cengiz Yasası’dan verilen örneklerden hareketle insan topluluklarının kültür ve gelişmişlik düzeyleri ile hukuk sistemleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız
Cevap: Hukuk sistemi gelişmiş toplumlar kültürel açıdan da gelişmiş topluluklar olduğu söylenebilir. Çünkü hukuk kuralları toplumun refahını ve düzenini iyileştirir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.